EN
Anasayfa / Haberler
Arş. Gör. Ülkü Şahin’in Yönettiği “Romeo’yu Beklerken” Oyunu İlk Gösterimini Gerçekleştirdi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Araştırma Görevlisi Ülkü Şahin, Tiyatro Pallas’ın ilk projesi “Romeo’yu Beklerken” için yönetmen koltuğuna oturdu. Bu oyun, seyircileri bilinmeyen bir zamanda ve mekânda geçen bir savaşın içine hapsedilmiş üç karakterin dokunaklı hikâyesine davet ediyor.

Sahne Sanatları Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mehmet Atınç Ortanç'ın proje asistanlığını üstlendiği oyunun yardımcı yönetmenliğini ise Melis Burnukara yaptı. "Romeo'yu Beklerken", sezon boyunca seyircilerle buluşacak ve insanlığın savaş ortamında nasıl bir varoluş sergilediğine odaklanacak.

Ülkü Şahin, oyunun anlamına ilişkin olarak şunları söyledi: "İnsanlık tarihi boyunca dünyanın dört bir yanında devam eden savaşlara karşın barış içinde geçirilen zamanlar neredeyse yok denecek kadar az. Pandemi sonrasında iki büyük savaşa tanıklık ettik. Yüzyılımıza hastalıklar, savaşlar ve teknolojik değişimler üzerinden dönüp baktığımız zaman, süregelen bir savaş iklimi içerisinde olduğumuzu görüyoruz. Bu bizi belirsizliklerle dolu, liminal bir dünyaya sürüklüyor. Bu oyun, güvenli ve güvensiz alanlar arasındaki ayrımı merkeze alarak insanlığın bu ortamda neye sarılabileceğini sorguluyor ve tasarımsal, mekânsal ve uzamsal ayrımın oyunculukta stilize tercihlerle nasıl buluştuğunu ele alıyor.”

"Romeo'yu Beklerken", izleyicilere bu belirsizliklerle dolu dünyada insan varoluşunu sorgulamaları için önemli bir perspektif sunuyor.

Oyunun 3.temsilinde TRT-2'de yayınlanan Hayat Sanat Programında Sahne Sanatları Bölümü Araştırma Görevlisi Ülkü Şahin'in verdiği röportaj aşağıdaki gibidir.Yayınlanma Tarihi : 26.1.2024