EN
Anasayfa / Haberler
Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Eylem Ejder'den Yaratıcı ve Ekolojik Sanat Programı Açık Çağrısı

Mitos Boyut Yayınları, British Council'in desteklediği "Performans Ekolojileri: Daha İyi Bir Yaşama Doğru" projesi kapsamında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Eylem Ejder ve Erdem Avşar'ın liderliğinde, "Oyun Yazarlığı ve Eko-dramaturgi" programı duyuruldu.

Program, ekoloji ve toplumsal adalet üzerine yoğunlaşarak sanatsal üretimlere yeni bir bakış açısı getiriyor.

İstanbul dışından da başvuruları kabul edecek olan program, sekiz katılımcıyı ekoloji ve adalet odaklı çalışmalara teşvik etmeyi hedefliyor. Erdem Avşar ve Eylem Ejder’in yaptığı açıklamaya göre, "Performans Ekolojileri", tiyatro ve performansın ekolojiyle kesiştiği noktada bütüncül bir yaklaşım sunarak insanlar ve tüm canlılar için adil bir gelecek hayal etmeyi amaçlıyor.

Program, Birleşik Krallık ve Türkiye'den davet edilecek sanatçı ve araştırmacıların vereceği atölye çalışmaları ve konuşmalarla zenginleşecek. Katılımcılar, kendi yaşam deneyimlerinden ve ekolojik kaygılardan ilham alarak 27 Kasım-15 Ocak tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek 8 haftalık program boyunca yeni sanatsal çalışmalar üretecekler.

Eylem Ejder ve Erdem Avşar, program kapsamında katılımcılara dramaturji ve editörlük desteği sağlayacaklar. Programın sonunda, üretilen eserler ve Birleşik Krallık’tan davetli sanatçıların eserleri "Ekoloji, Tiyatro ve Toplumsal Adalet" başlıklı Türkçe ve İngilizce bir kitapta yayınlanacak.

Başvurular için son tarih 22 Kasım 2023 akşamı.
Başvuru için ayrıntılı bilgi ve iletişim adresi: performanceecologies@gmail.com


Yayınlanma Tarihi : 20.11.2023