EN
Anasayfa / Haberler
CNN Türk Televizyonu İstihbarat Şefi Nihat Uludağ Konuğumuz Oldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen 2. Kariyer Fuarı’nda, Radyo ve Televizyon Programcılığı Programının konuğu CNN Türk istihbarat şefi Nihat Uludağ oldu. Etkinlikte 30 yıllık medya deneyimini ve medya sektörünün geldiği son durumu anlatan Uludağ, öğrencilere kendilerini “yeni medya” alanında geliştirmeleri önerisinde bulundu.

20 Nisan Çarşamba günü saat 13.00’da Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi Ana bina -2. Katta bulunan Televizyon stüdyosunda yapılan etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysel Aziz, Radyo Televizyon Programcılığı Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Semra Tüplek,  MYO Müdür Yardımcısı ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Ebru Hançer, MYO Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Ahmet Yalçınkaya,  Radyo Televizyon Programcılığı Programı Öğretim Görevlisi Ergüç Kaya Ölmez ve Radyo Televizyon Programcılığı Programı Öğretim Görevlisi Zafer Halatçı katıldı.  Radyo –TV Programcılığı Programı 1. Sınıf öğrencisi Beyza Nur Demir’in moderatörlüğünde usta gazeteci Nihat Uludağ’ın 30 yıllık medya deneyimini anlattığı etkinliğe öğrencilerin de ilgisi oldukça yüksekti.

Gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte medyanın tüm alanlarının form değiştirdiğini söyleyen Uludağ, geleneksel medya araçlarının zamanla önemini yitirdiğini vurguladı. Meslek hayatı boyunca birçok başarıya ve kamuoyunu harekete geçiren haberlere imza attığını ifade eden Uludağ, geleneksel medya araçlarının eski önemini kaybetmesiyle artık bu mecraların kamuoyunu etkileme özelliğinin de oldukça azaldığını anlattı.

Gelecek Yeni Medyada

CNN Türk haber kanalında personel ihtiyacını karşılarken ilgili bölümlerde öğretim görmüş adaylar arasından tercih yaptıklarını belirten Nihat Uludağ, “Buna rağmen geleneksel medya yayın organlarında istihdam çok daraldı. 20 yıl önce ortalama 200 muhabirden oluşan haber merkezlerinin sayısı bugün en fazla 10-15 kişi” diyerek gelinen noktayı özetledi. 30 yıllık medya deneyimi süresince bu duruma tanıklık ettiğini belirten Uludağ, “Geleneksel medya organlarında istihdam korkutucu görünse de artık dijital medya çağındayız. Haber ve yayıncılık bu ağlarda devam ediyor. Yayıncılık, medya sona eriyor diyemeyiz, özellikle de son dönemde sert şekilde form değiştiriyor. Bu dijital dönüşüme ayak uyduramayan gazeteler artık olmayacak, belki de büyük kurumlar kapanacak. Ama diğer yandan da yaşanan dijital dönüşüm, yayıncılık yapmak isteyen herkese imkânlar sunuyor. Yayıncılık yapmak isteyen öğrenciler kendilerine bir hesap oluşturarak buna şimdiden başlayabilir ” dedi.

Öğrencilerin sorularını yanıtladıktan sonra tavsiyelerde de bulunan Uludağ, şu anda öğretim gördüğünüz bu dönemi özellikle dijital medyayı öğrenerek geçirin. Kendinizi bu alanda yetiştirin. Çünkü gelecek yeni medyada, diyerek sözlerini sonlandırdı.

Söyleşi sonrasında 18-22 Nisan 2022 tarihleri arasında üniversitemiz Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Kariyer Fuarı” etkinliğine katılımından dolayı Nihat Uludağ’a Radyo-TV Programcılığı Program Başkanı Öğretim Görevlisi Semra Tüplek tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Televizyon programı olarak çekimleri yapılan söyleşiye öğrencilerimiz  TV YENİ YÜZYIL’dan ulaşıp izleyebilecekler.Yayınlanma Tarihi : 20.4.2022