EN
Anasayfa / Haberler
Escher ile Bakış Kişisel Sergisi

15 Nisan Dünya Sanat Günü dolayısıyla, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria, Hollandalı Ressam ve Grafik Tasarımcı Maurits Cornelis Escher’in 1946 Yılında yapmış olduğu “Eye” isimli eserinden esinlenerek “Escher ile Bakış” isimli dijital bir sergi düzenledi.

 

Sergiye ilişkin bir açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Özbalcı Aria, bakmak ile görmek arasındaki farka değinerek  “"Bakmakla görmek arasındaki fark nedir?" diye sormuşlar Mevlana’ya... Cevaplamış: "Senin baktığına herkes bakıyor; ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Aralarındaki tek fark sensin..." Çokça bilinen ama üzerinde az düşündüğümüz konulardan biridir bakmak ve görmek arasındaki fark... Hepimiz aynı şeye bakıyoruz ama gördüğümüz farklı... Hollandalı Grafik Tasarımcı Escher’in göz çalışması beni her zaman etkilemiştir.
Gözün içindeki kurukafa bir anlamda bizim kendi sonumuza ya da sonsuzluğumuza bakışımızı mı temsil ediyor? Mutlak olan sonumuz ya da sonsuzluğumuz... Sergi Escher ’in "Göz" çalışmasından esinlenerek yaptığım 48 dijital çalışmadan oluşuyor. Dünya Sanat Gününüz Kutlu Olsun.” dedi.

 

İlgili dijital sergiyi aşağıdan izleyebilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi : 13.4.2022