EN
Anasayfa / Haberler
24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Halk Oyunları, Tiyatro, Müzik ve Edebiyat Kulüplerinin iş birliğiyle bir kutlama programı hazırlandı. Programda çeşitli müzik dinletileri ve gösterilere yer verildi.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda yapılan kutlamanın açılış konuşmasını İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu yaptı.

Prof. Dr. Hacısalihoğlu günün anlam ve önemine dair yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Değer, kıymet, sevgi, vefa, fedakârlık, hoş görü, şefkat, alın teri ve emek. Bu değerlerin, bu kavramların, bu sıfatların en çok yakışan günü bugün. Niye öyle? Çünkü bugün bu değerlerin bu kıymetlerin en kıymetlisi öğretmenlerin günü. Bu kavramlar değerler bütünlüğü içerisinde öğretmenlerimizi, bizleri, hepimizi aslında var eden, bu kıymetli sıfatlarla bulaştıran siz öğrencilerin varlığıdır. Bizden küçüklerin alınlarından büyüklerimizin de ellerinden öpüyorum. Bu vesileyle bizleri yetiştiren; hayatta olan, ahirete göçen tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 24 Kasım 1928 Millet Mekteplerinin Baş Öğretmenliğinin kabul edildiği gündür. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren de tüm yurtta ülkemiz için bugün öğretmenler günü olarak ilan edilmiştir. O gün bugündür kutluyoruz anıyoruz. Baş Öğretmenimizi de minnetle rahmetle bir kez daha anmış olalım.”

Sözlerine şehit öğretmenlerimizi anarak devam eden Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Bu ülkenin şehit öğretmenleri var. Sayıları onlara, yirmilere, otuzlara, yüzlere yakın. Çeşitli sebeplerle şehit düşen öğretmenlerimiz ve bizzat öğretmen olduğu için; gittiği beldede o çocukları eğitmek üzere fedakarlık yapmak üzere büyük bir aşkla şevkle gittiği için katledilen öğretmenlerimiz var. PKK’nın alçakça terörist kurşunları ile şehit edilen öğretmenlerimiz.  Şenay Aybüke Yalçın öğretmen; yüzüne bakmaya kıyamadığımız o kızımızdan ne istediniz? Necmettin Yılmaz öğretmenimiz memleketine giderken aracı durduruluyor, kaçırılıyor, katlediliyor. Neşe öğretmen babası ile birlikte ilk tayin yerine gidiyor. Okulun yetersizliğini görüyor, öğretmen babası ile birlikte şevkle aşkla o okulu içine girilebilir hale getiriyor. Babasıyla birlikte o alçaklar tarafından katlediliyor. Onları rahmetle anıyoruz. Onlara minnet ve şükran duygularımızı iletiyoruz. Bu ülkenin birliği ve dirliği için, bu ülkenin istiklali için, tam bağımsız Türkiye için mücadelemiz sürecek. Bütün şer odaklarına karşı bunu haykırıyoruz. Öğretmenlerimiz de bu işin rehberidir, öncüsüdür. Bağımsızlık bizim karakterimizse, bu ülkenin kurucusunun, yiğitlerinin sizlere aşıladığı yegane şey buysa bu uğurda sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması, akademisyenlerin ve öğrencilerin çeşitli müzik dinletileri ve gösterileriyle sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 25.11.2021