EN
Anasayfa / Haberler
“Einstein’ın İhaneti” Adlı Oyun Seyircisiyle Buluşuyor

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Yusuf Deniz Özmen’in yönetmenliğini üstlendiği ve oyuncu kadrosunda yer aldığı “Einstein’ın İhaneti” adlı oyun, dijital canlı gösterimlerden sonra ilk kez tiyatro sahnesinde seyircisiyle buluşuyor.

10 Temmuz 2021 Cumartesi Günü Göztepe Özgürlük Parkı Açıkhava Tiyatrosu’nda gösterime girecek olan oyunun konusu ise şöyle:

Dünyaca ünlü bilim adamı Albert Einstein ve orta yaşlı bir serseri 1934’de New Jersey’de tesadüf eseri tanışırlar. Farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen birbirlerine çabuk ısınırlar. Pasifist Einstein, Nazilerin atom bombası yapmaya başladıklarını düşünür ve kendisinin bu bomba üzerine yaptığı çalışmaları Başkan Roosevelt’e o meşhur mektubunda yazar. Roosevelt’in bu mektuptan yola çıkarak başlattığı Manhattan Projesi, daha sonraki yıllarda Hiroşima patlamasına sebep olacaktır. Büyük bir vicdan azabı çeken Einstein, bir yandan da FBI ajanları tarafından izlenmekte ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihanet edip etmediği anlaşılmaya çalışılmaktadır. 21 seneye yayılan oyunda, Einstein ve serseri giderek birbirlerine daha çok bağlanır ve aralarında geçen komik, karanlık ve içten sohbetler bizi 20. yüzyılın bilimsel ve politik tarihinde bir yolculuğa çıkarır.

Einstein gibi dünyaca ünlü bir dehanın çelişkileri, başarısızlıkları ve üzüntüleri üzerinden 20. Yüzyılda yaşatılan insanlık suçlarının anlatıldığı bu felsefi metin, seyirciye bazen mizahi, bazen de şiirsel bir yolla varoluşu, insanlığı, ilkeleri ve öncelikleri sorgulatıyor.

Detaylı Bilgi için: http://www.tiyatroadam.com/yeni-oyun-einsteinin-ihaneti

 

TİYATROADAM - EINSTEIN’IN İHANETİ

Yazan: Eric-Emmanuel Schmitt

Çevirmen: İpek Özgüven

Yönetmen: Deniz Özmen

Video Tasarımı: Erdal Devrim Aydın

Işık Tasarım: Uğur Aksu

Kostüm: Ekip Çalışması

Dekor Tasarım: Deniz Özmen

Afiş Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç

Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu

Oyuncular: Berk Yaygın, Deniz Özmen, Süleyman Sucuoğlu

Perde Sayısı:1

Oyunun Süresi: 80 dk.Yayınlanma Tarihi : 29.6.2021