EN
Anasayfa / Haberler
Arş. Gör. Mert ÜLGEN, 16. Türk Ceza Hukuku Günleri Kongresi’ne Bir Tebliğ İle Katıldı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen 16. Türk Ceza Hukuku Günleri Kongresi’ne, Üniversitemiz Adli Tıp Birimi’nde görevli Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlimiz Mert ÜLGEN, bir tebliğ ile katılarak Üniversitemizi temsil etti.

Kongre Başkanlığını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem SÖZÜER’in yaptığı, 2005 yılından bu yana her yıl düzenlenen Türk Ceza Hukuku Günleri, bu yıl T.C. Yargıtay Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çeşitli üniversitelerin Hukuk Fakültelerinin Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim dalındaki akademisyenleri bir araya getirdi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Adem SÖZÜER, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer EKMEKÇİ, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, T.C. Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL ve Yargıtay Birinci Başkanı Mehmet AKARCA’nın yapmış oldukları açılış konuşmalarının ardından akademik program, tebliğlerin sunulduğu oturumlarla devam etti.

1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılan 16. Türk Ceza Hukuku Günleri Kongresi’nin 7. Oturumunda Arş. Gör. Mert ÜLGEN, “İzinsiz Define Arama Suçu (KTVKK m. 74/2)” başlıklı tebliğini sundu.

Arş. Gör. Mert Ülgen, malvarlığı değerlerinin ekonomik düzen ve faaliyetlerle ilgili özel ceza kanunlarındaki bazı suç tiplerinin, ceza hukuku bağlamında düzenleme ve uygulamalarının da ele alındığı bu Kongre’de, haksız kazanç elde etme boyutu da olan “İzinsiz Define Arama Suçu”nu incelerken, bu suçla ilgili suçta ve cezada kanunilik ilkesi ve bu ilkenin sonuçları bakımından tespit ettiği bazı sorunlara dikkat çekti. Söz konusu “İzinsiz Define Arama Suçu” kapsamında yasa dışı ve haksız kazanç elde edilmesinin yanı sıra, bu suçun işlenmesiyle Ülkemizin kültür ve tabiat varlıklarının da görebileceği zararlara değinen Arş. Gör. Mert ÜLGEN, ayrıca bu suç ile ilgili öğretideki görüşler ve Yargıtay kararlarını ele alarak, tespit ettiği uygulamadaki bazı sorunların çözümüne dair değerlendirme, görüş ve önerilerini aktardı.

Araştırma Görevlimiz Mert ÜLGEN’i sunmuş olduğu tebliğinden dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.Yayınlanma Tarihi : 7.6.2021