EN
Anasayfa / Haberler
İlaçta Pazara Erişim ve Geri Ödeme Politikaları Semineri Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Eczacı Şirin Şeyhoğlu’nun katılımıyla  “İlaçta Pazara Erişim ve Geri Ödeme Politikaları”  konulu bir seminer düzenledi.

Türkiye İlaç Sektöründe Pazar Erişim Direktörü olarak görev alan Ecz. Şeyhoğlu, günümüzde ilacın tedaviye ve hastaya sunumuna kadar olan süreçte ilacın etkinlik, güvenlilik ve kalite yönünden sağlık otoriteleri tarafından onaylanması kadar ilaç fiyatının, tedavi maliyetinin ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesine alınmasının da hastaların ilaca erişimi bakımından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

SGK geri ödeme listesine özellikle yenilikçi ilaçların kabulünde izlenecek resmi başvuru süreçleri ve komisyon değerlendirmeleri hakkında güncel uygulamalardan bahseden Ecz. Şeyoğlu, karar vericiler için farmakoekonomik çalışmaların da etkin bir yöntem olarak günümüzde kullanıldığını ifade etti.

Ecz. Şeyoğlu  öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, özellikle ülkemiz ilaç endüstrisinde, fiyat ve pazara erişim süreçlerinde bilgili ve yetkin ve aynı zamanda ekonomi gibi farklı disiplinlerle birlikte çalışma yetkinliğine sahip eczacılara ihtiyaç olduğunu,  bu konuda eczacıların hem lisans eğitim sürecinde hem de mezuniyet sonrası dönemde donanımlarını artırmalarının önemli olduğunu belirtti.Yayınlanma Tarihi : 9.3.2020