EN
Anasayfa / Haberler
Üniversitemizde Coronavirüs Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Çin’de başlayıp günümüze kadar 1000’in üzerinde can kaybına yol açan Coronavirüs hakkında Üniversitemizde bilgilendirme semineri düzenlendi. Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun’un katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, virüsten korunmaya yönelik bilgiler paylaşıldı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Coronavirüs’ün başlangıcı, yayılması ve korunma yöntemleri üzerine bilgi paylaşımının yapıldığı seminere Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun konuşmacı olarak katıldı.

Dr. Uzun, virüsün oluşum ve bulaşma sürecine değinerek “Coronavirüs, soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüslerden biridir. Sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarında %15-30 oranında bu etken sorumludur. Coronavirüs hayvanlarda da enfeksiyona neden olur. Mutasyona uğrayan virüs, hayvanların solunum sekresyonları ve dışkıları ile insanlara bulaşabilir. Yarasalar virüsün doğal rezervuarıdır. Enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile çevreye yayılan solunum salgılarının solunması yoluyla ya da yüzeylere bulaşmış olan virüsün eller aracılığı ile alınıp burun veya ağıza temas edilmesiyle bulaşır” dedi.

Dünya’da büyük paniğe yol açan Coronavirüs’ten korunma yöntemlerine ilişkin bilgiler veren Dr. Uzun, “Coronavirüs tedavisinde kullanılan spesifik bir ilaç ve aşı henüz bulunmamaktadır. Eller sık sık sabunla yıkanmalı veya alkol bazlı temizleyicilerle temizlenmelidir. Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Hapşırma ve öksürme dirsek içine yapılmalı veya mendille ağız kapatılmalıdır. Mendil kullanıldıysa hemen çöpe atılmalıdır. Hasta kişilerle 1 metre çapındaki alan temas kabul edilmektedir. Toplu taşıma araçları veya kalabalık ortamlarda elleri ağız, burun veya göze sürmekten kaçınılmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Seminerin sonunda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu Dr. Cengiz Uzun’a plaket takdim etti.Yayınlanma Tarihi : 13.2.2020