EN
Anasayfa / Haberler
‘İran Bölge Analizi’ Panelinde İran'daki Ekonomi, Politika, Kültür ve Toplum Konuşuldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ‘İran Bölge Analizi’ başlıklı bir panel düzenledi. Panelde toplum ve kültür, ekonomi, politika ve uluslararası ilişkiler konuları masaya yatırıldı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda yapılan panele İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (İYYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Dünyanın içine düştüğü durum bir buhrandır”

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hacısalihoğlu öğrencilere seslenerek “Dünyanın içine düştüğü durum bir buhrandır. Dengesini, düzenini, adaletini kaybetmiş bir evrenin içerisindeyiz. Bu sürdürülebilir bir noktada değildir. İnsanlık buna bir çözüm bulmalıdır. Haklının, hakkın, adaletin, uluslararası düzeyde hukuk kavramının içinin boşaltıldığı en kötü dönemin fazı içerisindeyiz. Durdurulamayan büyük bir iştah… Sınırlar ötesi sürekli bir arayış… Sürekli insanların geleceğine ipotek koyma refleksi… Tüm bunlar yaşadığımız gerçeklikler. Bunlar içerisinde Türkiye’nin bugünkü duruşu, mücadelesi, yürüyüşü, varlık sebeplerini iyi değerlendirmelisiniz. Sizin çağınız bunun en iyi tanığı ve en iyi çözümleyicisi olmaktır. Sizden isteğimiz budur  ” ifadelerinde bulundu.

Kocaeli Üniversitesi AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson’un başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturumda ‘Politika ve Uluslararası İlişkiler’ konusu ele alındı. Panelistlerden İYYÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz ‘İran ABD İlişkileri’ konusunda, İYYÜ İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Bardakçı ‘Hasan Ruhani Dönemi İran Dış Politikası’ konusunda, İYYÜ İİBF Öğretim Üyesi Hüdayi Sayın ise ‘İran’da Siyasal Sistem ve Etki Eden Güçler’ konusunda paylaşımlarda bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Özlem Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirilen ikinci oturumda ‘Ekonomi’ konusu masaya yatırıldı.

Panelistlerden İYYÜ İİBF Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Konukçu ‘Ekonomik Yaptırımların İran İç Siyasetine Yansımaları’ konusunda, İYYÜ İİBF Dr. Öğr. Üyesi Volkan Kaymaz ‘İran’da Sosyal Harcamaların Dönüşümü’ konusunda, İYYÜ İİBF Dr. Öğr. Üyesi Pelin Yantur ise ‘İran’da Kadın ve İstihdam’ konusunda paylaşımlarda bulundu.

Gazeteci Turan Kışlakçı’nın oturum başkanlığında gerçekleştirilen üçüncü ve son oturumda ise ‘Toplum ve Kültür’ konusu üzerinde duruldu. Meryem Badiei ‘İran Sineması ve Siyaset’ konusunda, Ata Mohamed Tabrız ‘İran’da Roman ve Siyaset’ konusunda, Sediqeh Jazebı ise ‘İran’da Sosyal Medya ve Siyasal Hiciv’ konusunda paylaşımlarda bulundu.Yayınlanma Tarihi : 12.2.2020