EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğretim Üyesi Hande Çayır’ın Filmi Zeugma Film Festivalinde Gösterildi

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümü öğretim üyelerimizden Dr. Hande Çayır’ın meslektaşları Steph de Palma ve Eman Elharmeel ile yönettiği ‘Sanatçıyı Sanatçı Yapan Nedir/What Makes an Artist' adlı film Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde gösterildi.  

Kırkayak Kültür tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Zeugma Film Festivali 20-24 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Uluslararası Zeugma Film Festivali, Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünya sinemasının ve Türkiye sinemasının filmlerini Gaziantep’te izleyicilerle buluşturdu. Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır, Steph de Palma ve Eman Elharmeel, İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde belgesel okurken tanıştılar ve bu filmi yaptılar. Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ın Türkiye'de, Steph de Palma’nın Amerika ve İngiltere'de, Eman Elharmeel’in Mısır ve Katar'da yaptığı filmler onları bu mini belgeselde buluşturdu.

Filmin kısa özeti: Iva Troj ödüllü çağdaş sanatçıdır. Pete Bennett 2006'da Biri Bizi Gözetliyor’un İngiltere versiyonunu kazanan bir medya kişiliğidir. Sanatçı kimdir? Bu cevaplanması kolay bir soru değil. Bazıları ‘sanatçı’ kelimesini özellikle görsel sanatlarla ilişkilendirir. Sanattan para kazanan biri mi? Sanat aracılığıyla hisseden ve ifade eden kişi mi? Filmimiz Iva ve Pete’in sanatçı kimliğini araştırıyor.Yayınlanma Tarihi : 24.12.2019