EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğretim Üyesi Hande Çayır Chevening Bursu İle Gittiği İngiltere’deki Eğitimini Tamamladı

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Hande Çayır, Chevening bursu ile gittiği İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamlayarak aramıza katıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Hande Çayır İngiltere hükümetinin verdiği Chevening bursu ile 2018-2019 döneminde İngiltere Sussex Üniversitesi’nde Gazetecilik ve Belgesel alanında ikinci yüksek lisansını tamamladı. Üniversitemizdeki görevine kaldığın yerden devam eden Çayır bursa tüm dünyadan 65 bin kişinin başvurduğunu ve bu kişiler arasından sadece bin 600 kişi ye bu hakkın verildiğini belirterek şunları söyledi:  

“Burs konusunda 1 yıl süren kapsamlı bir değerlendirme süreci var. İngilizce dil bilginizi ölçtükleri IELTS sınavına girmeniz ve yurt dışında eğitiminizi sürdürecek kadar iyi bir puan almanız bekleniyor. Bununla birlikte Chevening bursunun odağında ‘liderlik’ ve ‘networking’ becerilerinizi sunduğunuz makaleler yazmanız bekleniyor. Türkiye’ye döndükten sonra ülkenize ne gibi katkılar yapacağınızı detaylandırmanız ve İngiltere’deki üniversitelerden kabul almanız gerekiyor. İki referans mektubu ve en az iki yıllık iş tecrübeniz de bu kriterler arasında. Daha sonra üç uzman karşısında yaklaşık bir saat süren, çalışmalarınızı anlattığınız İngilizce mülakat süreci oluyor.”

Dr. Öğr. Üyesi Çayır’dan Öğrencilere Tavsiyeler

Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır yurtdışı eğitim konusunda öğrencilere de tavsiyede bulunarak şöyle devam etti:

“Elbette bambaşka bir kültürde üretmelerini ve donanımlarını arttırmalarını desteklerim. Kendilerine inanmaktan hiç vazgeçmesinler ve denesinler isterim. Hayal kurmaktan ve onları üretime geçirmekten yana olalım. Dünyada olup biteni, akademik yayınları, festivalleri ya da bienalleri takip edebilmemiz için öğrencilerimizin diğer pek çok konunun yanında dil becerilerini geliştirmelerine öncelik vermelerini öneririm. Bizler de karşılaştığımız deneyimleri ve hatta zorlukları öğrencilerimizle paylaşacağız ki onlar daha kolay ilerlesinler. Bununla birlikte, inanıyorum ki, dünyanın neresinde olursak olalım sözümüzü söyleyip teknolojinin imkânlarından faydalanıp ilham verici olabiliriz. Yeter ki çalışmaya devam edelim.”

Dr. Öğr. Üyesi Çayır Kimdir?

Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programından mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon yüksek lisansı yaptı. Doktorasını aynı üniversitenin İletişim bölümünde 2016 yılında tamamladı. Bu süreçler hep çeşitli burslarla gerçekleşti. Bu sırada İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde 2013-2014 yılları arasında Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde ders verdi. Doktora bittikten hemen sonra gelen teklifle Dr. Öğretim Üyesi olarak İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde kadrolu olarak çalışmaya başladı. 2017-2018 yıllarında Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı pozisyonunda görev aldı.  Yayınlanma Tarihi : 6.12.2019