EN
Anasayfa / Haberler
Cumhuriyetimizin 96’ncı Yıl Dönümü Düzenlenen Bir Törenle Kutlandı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı Yıl Dönümü, yapılan bir törenle kutlandı. Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Tezcan’ın sunumuyla “Atatürk ve Cumhuriyet Kadınları” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Törene İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, Prof. Dr. Emir Tan, dekanlar, enstitü müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında bir konuşma yapan İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu “Bizim mücadelemiz emperyalizme karşıdır, sömürgeciliğe karşıdır. Medeniyet dediğiniz şey en yüksek teknolojiyi üretmekle sadece tanımlanamaz. Asıl medeniyet, insansanız başkalarının acılarını da duyabilme becerisini gösterebilmektir. Geleceğinize sahip çıkın. Bu gününüzü iyi bilin. Geçmişinizin bütün biriktirdiklerini çok iyi sentezleyin. Tarih çakılı bilgi yığını değildir. Tarih bir bilinç işidir şuur işidir. Tarih bilinci geleceği aydınlatması konusunda sizin için rehber olsun. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşları, bütün gazilerimiz, şehitlerimiz, Kuva-yi Milliye ruhunda milletin o azim ve kararlığı; hepsinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun. Allah onlardan binlerce kez razı olsun. Bize başı dik onurlu yaşamanın nasıl olduğunu kanıtladılar. Bugün de bu bilinçle geleceğimizi yine biz inşa edeceğiz. Yine Türkiye Türkiye’den yönetilecek ve hiçbir sömürgeci gücün üzerimizdeki kara karanlık ajandası hakim olamayacak. Cumhuriyetimiz daim olsun, bağımsızlığımız, istiklalimiz ilelebet bu istiklal yürüyüşüyle birlikte pırıl pırıl aydınlık tüm Dünya insanlığına rehber olsun” dedi.

Atatürk ve Cumhuriyet Kadınları konulu sunumu için kürsüye davet edilen Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Tezcan,  sözlerinde “Atatürk kadın hakları konusunda sadece ülkemizin değil, tüm Dünya’nın takdirini kazanmıştır. ‘Kadın’ Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının özünü oluşturur. Çünkü Atatürk çocukluğundan itibaren babasız büyümüştür.  Atatürk; kadının, özellikle anne kavramının kıymetini anlayan, kardeşlerine, daha sonra evlatlarına da aynı anlayışla yaklaşan, kadını milli mücadelenin en zor safhalarında cephede gördüğü için kadınların hakkettiği yerlere gelmesi gerektiğini düşünen, kadınları inkılaplarının ilk şartı sayan büyük bir insandı” ifadelerine yer verdi.

Sunumunu 3 bölüm halinde takdim eden Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Tezcan, daha sonra fotoğraf çekimi için kadın akademisyen ve öğrencileri sahneye davet etti.Yayınlanma Tarihi : 25.10.2019