EN
Anasayfa / Haberler
Aramıza Bu Yıl Katılan Öğrencilerimize Yönelik Oryantasyon Etkinlikleri Yapıldı

Üniversitemize bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin fakülte ve yüksekokullarımıza uyum sağlamaları için düzenlenen oryantasyon(uyumlaştırma) etkinlikleri yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, oryantasyon etkinliklerinin ilk gününde İletişim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin öğrenci ve akademisyenleri ile bir araya gelerek, onlara hitaben konuşma yaptı.

Üniversitemiz Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ilk olarak İletişim Fakültesi tarafından oryantasyon etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun yanı sıra, Dekan Prof. Dr. Aysel Aziz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, Prof. Dr. Emir Tan, Detan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Nur Sadedil, bölüm başkanları, akademisyenler ve 1. Sınıf öğrencileri katıldı.     

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: Doğru Adrestesiniz

Etkinlikteki konuşmasına öğrencilere “Üniversitemize hoş geldiniz” diyerek başlayan Rektörümüz Prof. Yaşar Hacısalihoğlu, üniversiteli olmanın öğrenci ve akademisyenler arasındaki karşılıklı sorumluluk olduğunu söyledi. İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin iyi bir kariyer ve iyi bir gelecek için doğru adres olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Üniversite ayrı bir dünya içinde bir çok şeyin olduğu, sorumluluklarıyla kimliklenen önemli bir bileşke. Üniversite çok fonksiyonlu yerin adıdır. Üniversiteye ben sadece okul demem, denmesini de çok arzu etmem. Okul çok kıymetli bir şeydir ama üniversitenin fonksiyonlarından sadece birisidir. Bliginin bir başke yere taşınmasıyla öne çıkan yerin adıdır. Üniversite üretim yeridir. Üniversite her branşta dünyanın çok çeşitli sorunlarının üretildği yerdir. Üniversite aynı zamanda değerlerin üretildiği yerin adıdır” dedi.

“Üniversite Zorunlu Değil, Gönüllü Eğitimdir”

Konuşmasına İletişim alanında 4 kıymetli bölüm bulunduğunu hatırlatarak devam eden Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, tüm öğrencilerin bu bölümleri bilinçli bir şekilde tercih ettiğinin altını çizerek şöyle devam etti. “Hepiniz bu bölümleri bilinçli solarak seçtiniz. Kimse sizi zorlamadı. Zira, Üniversite zorunlu eğitim değildir, gönüllü eğitimdir. Gönüllü tercih değildir, sizin tercihinizdir. Hepiniz İletişim Fakültesi’nin bu 4 bölümünü seçerek geldiniz, şimdi o bölümlerin en iyisi olmak için uğraş vereceksiniz. Üniversite öğrencisi talep edendir., sorgulayandır, isteyendir, soru sorandır. Üniversite hocasının karşısına her daim donanımlı, bilgili gelmesini sağlayan sizlersiniz. Üstelik bu alan çok hızlı değişimin yaşandığı sosyal bilimler alanıdır. İletişim alanında da sürekli olarak teknolojik yenilikler, yeni teknikler devreye giriyor. Yani iletişim, son derece dinamik bir alandır.”

“Diplomalarınızı Kıymetlendirecek Olan Sizsiniz”

Tüm hocalara güvendiğini, ancak hocaların kalitesini ve kalibresini açığa çıkaracak olanın da öğrenciler olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şunları söyledi: “Üniversitenin sonunda kuşkusuz bir diploma alacaksınız. İnşallah mezuniyetinizde de yine birlikte olacağız. Bu 4 yıl içerisinde de umarım sık sık karşılaşırız. Bu diplomayı kıymetlendirecek olan yine sizsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? 14 haftanın içine sığacak bir ders programınız olacak. Ancak, her şey o derslerin içine sığmaz tabii ki. Bu nedenle bu tür buluşmalardaki gibi üniversitemizin konferans salonunda yapılacak olan tüm etkinlikleri takip edin. Entelektüel seviyenizi ve bilgi alanlarınızı geniş tutacaksınız. Üniversite böyle bir yerdir. Üniversite çoklu düşünebilmeyi başarmanız gereken, hobiler edinmeniz gereken bir yerdir. Kendinizi geliştirebilmenin en iyi yolu okumaktır. Kitap okumayan ile okuma bilmeyenin arasında bir fark yoktur. Sizin de mutlaka bir beslenme çantanız olsun. O beslenme çantasının içinde olması gereken şey ise kitaptır.”

Prof. Dr. Aziz: Güzel Bir Üniversiteye Geldiniz, Kutlarım

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysel Aziz de yaptığı konuşmada, oryantasyon etkinliğinin öğrencilere üniversiteyi, fakülteleri ve bölümleri daha iyi tanıtmak için yapıldığını kaydetti. Dekan Prof. Dr. Aysel Aziz şöyle devam etti: “Bu etkinliklerle size bir anlamda çok zorluk çekmeden ilk başta neler olup bittiğini, 4 yıl içerisinde neler göreceğinizi genel hatlarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Önce ben sevgili öğrencilerimi kutlamak istiyorum. Neden diye soracak olursanız, çünkü çok güzel bir üniversiteye geldiniz, çok güzel bir fakülteyi seçtiniz, isteyerek ve bilinçli olarak eminim bölümlerinizi seçtiniz. Dolayısıyla iyi bir seçim yaptığınızı 4 sene sonra mezuniyet töreninizde konuşuruz ve o zaman da bana bu sözlerimi hatırlatırsınız. Niye böyle bir üniversiteye geldiğiniz için şanslısınız diyeceğim; Çünkü üniversitemiz çok yeni bir üniversite, çok köklü bir üniversite değil, 10 yıllık bir geçmişimiz var. İletişim Fakültesi de baştan beri bu üniversitede olan bir fakültemiz. Dolayısıyla kuruluşundan bu yana iyi bir kadro ile kuruldu. Altyapı olanaklarını zaman içinde iyileştirdi, şuan da iyi bir durumdayız dolayısıyla eğitim programımızı güncelleştirdik, eğitim kadromuzu hem güçlendirdik hem de gençleştirdik. İletişimin gereği olan sürece uygun bir şekilde programlarımızı yürüttük.”

Öğrencilerin Üniversite eğitimiyle birlikte hayatlarında yeni bir aşamaya geçtiklerini kaydeden Dekan Prof. Dr. Aysel Aziz “Hepiniz yeni bir sürece girdiniz. İlk ve ortaöğreniminizi bitirdiniz. Bu, bir anlamda özgürlük, bir anlamda sorumluluk demektir bir anlamda da hak ve görevleri çok iyi kullanmak demektir” diye konuştu.

Bölüm Başkanları Öğrencilere Bölümlerini Anlattılar

Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysel Aziz’in konuşmalarının ardından Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Sevgi Nur Sadedil de fakülteye bu yıl yeni katılan öğrencilere fakülte ve Erasmus programı hakkında bilgiler verdi. Ardından; Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dursun Gökdağ, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nizar Aslan, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Vargün, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yücel Sarı kürsüye gelerek bölümleri hakkında bilgi verdiler.

Daire Başkanları Bilgilendirme Yaptı

Etkinlikte ayrıca; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Perihan Eren Bana, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Seçil Öztürk ve Sıdıka Ars, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Şeyma Kırış, Dil Okulu Koordinatörlüğü adına Öğr. Görevlisi Kübra Uğurlu ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı adına Adem Sucu birer konuşma yaparak öğrencileri kendi alanlarında bilgilendirdiler.  

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin 10 Fakültesi ile Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da hafta süresince gerçekleştirdikleri oryantasyon etkinlikleri ile bu yıl aramıza yeni katılan öğrencileri fakülteler, bölümler, programlar ve dersler hakkında bilgilendirdiler.

 Yayınlanma Tarihi : 16.9.2019