EN
Anasayfa / Haberler
Tuğgeneral Topaloğlu 15 Temmuz’un 3. Yıldönümünde TSK’nın FETÖ ile Mücadelesini Anlattı

15 Temmuz darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı ve üniversitemiz iş birliğiyle düzenlenen konferansta konuşan Genelkurmay Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) ve Güvenlik Daire Başkanı Tuğgeneral Zorlu Topaloğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadelesini anlattı.   

Üniversitemizin Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) ve Güvenlik Daire Başkanı Tuğgeneral Zorlu Topaloğlu, Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, İş insanı Özdemir Bayraktar ve Hasan Vatan’ın yanı sıra çok sayıda davetli ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “15 Temmuz iki ayrı refleksin ve rengin yaşandığı bir geceydi. Bütün olaylar 24 saat içinde yaşandı ve tarihe işlendi. İki ayrı renkti, sadece siyah ve beyaz vardı; yani karanlık ve aydınlık. O gece karanlık bir gece olarak başladı ama o karanlığı aydınlığa dönüştürenler oldu” dedi.

“Unutursak Kalbimiz Kurusun”

O gece şehit olan 251 kişiye rahmet dileyen Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Onların son nefesi bizim burada nefes almamızın sebebidir, bunu unutmamak gerekir. O Çanakkale, Milli Mücadele ruhudur. ‘Bağımsızlık bizim karakterimizdir’ diyen büyük şiarın bugünkü yaşayan ruhudur. O açıdan kıymetini bilmeliyiz. Ben bu mücadeleye ikinci kurtuluş mücadelesi diyorum ve bunun sürdüğünün farkındayım. 15 Temmuz hem büyük direniş hem diriliştir. Unutursak kalbimiz kurusun. Bu bizim yeminizdir. Bunun unutursanız Çanakkale’yi, bağımsızlık mücadelesini, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kuva-yi Milliye’yi unutursunuz. Bu konuda zihin bulandıranların asla oyununa gelmeyin” diye konuştu.

Fetö’nün Amacı Ne?

Rakamlarla 3 yıl içinde TSK’daki FETÖ mücadelesini anlatan Genelkurmay Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) ve Güvenlik Daire Başkanı Tuğgeneral Zorlu Topaloğlu,  FETÖ’nün yapısı, amaçları ve TSK’nın örgüte yönelik mücadelesini anlattı. FETÖ terör örgütünün adeta haşhaşı ve casus teşkilatı şeklinde çalıştığını söyleyen Topaloğlu, “FETÖ’nün amacının toplumun dini duygularını suiistimal ederek, örgütsel menfaat ve ideolojisi çerçevesinde Türkiye’nin yasama, yürütme ve yargı kurumlarını ele geçirmek olduğunu biliyoruz” dedi.

“Hücre Tipi Örgütlenme Modelini Uyguluyorlar”

FETÖ/PDY terör örgütünün devlet kurumları ve sivil toplum olmak üzere birbirinden özerk iki yapılanması olduğunu dile getiren Topaloğlu, “Hiyerarşi olarak birbirine bağlı değiller. Hücre tipi örgütlenme modelini uyguluyorlar. Örgütü yöneten üst kadro dışında her birim diğerinden bağımsız olup hücreler şeklinde örgütlenmiştir. Hücrelerin örgütlenmesi esnek, manevra gücü yüksektir, kendilerini yenileyebilme kapasitesine sahip olarak organize etmişlerdir” diye konuştu.

TSK’ya Sızma Nasıl Oldu?

FETÖ terör örgütünün piramit bir yapıda olduğunu söyleyen Topaloğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleri şu şekilde; altı ibadet, ortası ticaret, üstü ise ihanet. Bu ihanet yapı içerisinde TSK’ya sızan teröristler genelde örgütün, ideolojik örgütlenme tabakası ve sadık tabakası olarak verilen en alttan 2 ve 3’üncü tabakada yer almıştır. FETÖ yönetemeyeceğini anladığı yüksek rütbeli subayları iftira, karalama ve komplolarla tasfiye edilmesini sağlamış böylece kendi elemanlarının önünü açmıştır” ifadelerini kullandı.

FETÖ ile amansız mücadele etmek için özel birimler kurulduğunu vurgulayan Tuğgeneral Topaloğlu 17 bin 242 rütbeli askerin kamu görevinden çıkarıldığını belirten Tuğgeneral Topaloğlu, “TSK’da görevleri devam eden 2 bin 934 personel geçici olarak görevlerinden uzaklaştırılmıştır. FETÖ ile bağlantıları araştırılmaktadır” dedi.

Konferansın ardından Genelkurmay Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) ve Güvenlik Daire Başkanı Tuğgeneral Zorlu Topaloğlu’na İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu tarafından hediye ve plaketi takdim edildi. Tören sonunda ise hatıra fotoğrafı çektirildi.Yayınlanma Tarihi : 17.7.2019