EN
Anasayfa / Haberler
Prof. Dr. Fikret Evci Anısına Memor-EX Çalıştayı Yapıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde (İYYÜ), Mühendislik Mimarlık Fakültesi Merhum Dekanı Prof. Dr. Fikret Evci anısına, "Memor-Ex: Fener, Balat ve Haliç ile Buluşmak" isimli bir çalıştay gerçekleştirildi. Anma etkinliği ve çalıştaya başta Karadeniz Teknik Üniversitesi olmak üzere çeşitli Üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya, İYYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Anma etkinliğinin açılış konuşmasında İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu “Yüreğimizdeki kor, süreklilik içerisinde. Fikret Evci, çok sevdiğimiz bir dostumuz ve arkadaşımızdı. Onu çok arıyoruz. Çok dürüst ve mert bir insandı. Fikret hocamız; bizim için yeri doldurulmayacak, hep aradığımız kıymetli bir dostumuzdu. Onu ebediyete yolculadık. Şuanda yüreğimin tekrar sızladığını hissediyorum. Onu yüreğimize gömdük. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Onun mekânının Cennet olduğuna eminim. Çünkü hep karşılıksız sevgiyi saygıyı beslemiş bir insandır. İnsanlık adına da çok büyük çırpınışlar içindeydi. Onu o dürüstlüğü, başı dik mertliği ile hep hatırlayacağız” dedi.

İYYÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada “Fikret Evci, akademik özelliklerinin yanı sıra insani özellikleriyle de birinci planda olan bir kişiliktir. Akademik nezaketi bilen, kişilerle ilişkilerinde o ölçüyü çok iyi kullanabilen birisiydi. Fikret Evci, Fener-Balat-Haliç aşığıydı. Bu bölge İstanbul’un en önemli tarihi kültürel kısımlarından birisidir. Her yapı başlı başına bir eserdir. Bizim Haliç-Balat-Fener genelinde yapacağımız mimari çalışmalar, restorasyon çalışmaları ve bunların turizme açılması hem İstanbul’a mimari açısından çok şey kazandıracak hem de Türkiye turizmine çok büyük katkıda bulunacak. Bu önemli değeri fark ederek üzerine eğilen, bunu kendi çocuğuymuş gibi sürekli zevkle anlatan çok değerli kardeşim rahmetli Fikret Evci, mimar olarak da benim çok taktir ettiğim bir arkadaşımdı.” dedi.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi Merhum Dekanı Prof. Dr. Fikret Evci’nin çocukları Tuğba ve Tuna Evci yaptıkları konuşmada “Öncelikle bizleri buraya çağırdınız için ve babamızın anısına böyle bir organizasyon yaptığınız için çok teşekkürler. Babam çok çok iyi bir öğretmendi ama aynı zamanda çok iyi bir babaydı. Her zaman bizleri ileriye taşımak için arkamızda durdu. Bizler için bütün yolları açtı. Çok özlüyoruz onu.  Anıları burada sizin sayenizde yaşadığı için sizlere de çok teşekkür ediyoruz. Babamız hasta yatağında bile hep Üniversiteyi düşünüyordu” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Çalıştay programı aşağıdaki şekilde devam etti.Yayınlanma Tarihi : 2.7.2019