EN
Anasayfa / Haberler
Öğrencilerimizi Coşkulu Bir Mezuniyet Töreni ile Meslek Hayatına Uğurladık

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi bu yıl 8’nci kez mezuniyet coşkusunu yaşadı. Üniversitemizin lisans ve ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, Yeşilköy WowHotel’de gerçekleştirilen görkemli mezuniyet töreniyle meslek hayatlarına uğurlandılar.

Üniversitemizin 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti üyeleri, çok sayıda davetli ve öğrencilerin aileleri katıldı. Öğleden önce gerçekleştirilen ilk törende üniversitemizin 10 fakültesinden mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından tüm fakülteler sırasıyla salona giriş yaptılar.

“Mezuniyet Hedefimizdi, Gerçek Oldu”

Törende ilk olarak tüm bölüm birincileri adına Tıp Fakültesi Birincisi Tugay Can Erdoğan kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmada tüm mezunlara seslenerek, “Okula kayıt olduğumuzda bugünlere ulaşmak gerek bizim gerekse ailelerimiz için birer hedefti. Bugün o hedefleri gerçekleştirebilmiş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hedefler siz değerli hocalarımızın emekleri ile şekillenip, ailelerimizin sonsuz güven, inanç ve destekleri ile hayat buldu. Bu vesileyle sizlere; mezun olacak tüm arkadaşlarım ve kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim” dedi. Tugay Can Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişen bu dünyanın aktif birer parçası olabilmek için bize düşen görev ise kendimizi sürekli geliştirmek ve yeniliklere açık olabilmektir. Bugün mezun oluyoruz fakat her son bildiğiniz gibi yeni bir başlangıç. Bu eğitim yuvasından mezun olan bizler artık gerçek hayat mücadelesine atılıyoruz ve çeşitli iş kollarında rol alarak devletimize, milletimize hizmet etmeye başlamanın heyecanını yaşıyoruz. bana her türlü imkânı sağlayan her zaman beni destekleyen hem hekim olarak hem de insani olarak ilk rol modelim olan babama, sevgi ve şefkatini her daim hissettiren herkesin yardımına koşan canım anneme, engin bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan bizi yetiştiren kıymetli hocalarıma, hep yanımda olup bana destek olan dostlarım ve kız arkadaşıma sizlerin huzurunda teşekkür ederim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kendini emanet ettiği Türk hekimlerinden biri olabilmek için var gücümle çalışacağıma söz veriyorum.

68 Yaşında Hukuk Fakültemizden Mezun Oldu

Sahneye daha sonra “eğitimin yaşı olmaz” düsturunu doğrularcasına 68 yaşında hukuk fakültemizi başarıyla bitiren İbrahim Köşdere gelerek bir konuşma yaptı. Aynı zamanda eski milletvekili ve doktoralı bir inşaat mühendisi olan İbrahim Köşdere yaşadığı heyecanı, “Değerli misafirler, anladım ki insan hangi yaş ve mevkide olursa olsun her mezuniyet, yeni bir hayata adım atış demektir. İşte ben de bugün yeni hayatıma büyük bir heyecanla adım atıyorum. Şu anda bu salonda bulunan herkesin benimle beraber, yaşadığım bu heyecanımı paylaştığını hissediyorum. Zira her sevinç paylaştıkça çoğalır” cümleleriyle paylaştı.

İbrahim Köşdere iki fakülteden mezun olduğunu, yüksek lisans ve doktora payesini elde ettiğini ve hukuk fakültesine ilk geldiğimde çevresinden birçok insanın bunun nedenini bir türlü anlayamadığını ifade ederek şöyle devam etti: “Onlara göre diplomalarım yeterince vardı hem de gerek bir iş adamı olarak ve gerekse bir Avrupa Parlamentosu üyesi ve milletvekili olarak böyle bir eğitime ihtiyacım yoktu. Ancak ben hukukun üstünlüğüne inanan, devletimin ve milletimin yılmaz bir hizmetkarı olarak bu unvanı da unvanlarım arasına katmak için çok arzuluydum.  Çünkü milletime bir hukukçu unvanıyla hizmet etmek bana ayrı bir gurur ve özgüven verecekti. İşte bugünden itibaren hak kazandığım bu hukukçu kimliğimi, bu sorumluluk bilinciyle taşıyacağıma ve milletimin menfaati doğrultusunda kullanacağıma huzurunuzda söz veriyorum.”

“Yeni Bir Sürece Girmiş Bulunuyoruz”

Öğrenci Konseyi Başkanı Şeyhmus Ortakaya, uzun eğitim serüveninde elde edilen birikimi pratikle, gayretle, çalışkanlıkla hayata geçirecekleri yeni bir sürece girdiklerini hatırlatarak, mezun arkadaşlarına hitaben şöyle konuştu: “Benim sizlerden beklentim şudur: İş hayatınızda ve akademik çalışmalarınızda ülkenize, milletinize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmemenizdir. Türkiye’nin bize ve birikimimize ihtiyacı var. Devir, hayat boyu öğrenme, hayat boyu eğitimi sürdürme devridir. Eğitim kademelerinizde elde ettiğimiz bilgileri sürekli güncelleyerek, bunun yanında sürekli daha ileriye taşıyarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefine katkı vermek mecburiyetindeyiz. Çünkü hepimiz unutmayın aynı gemideyiz” diye konuştu.

“Bir Üniversitenin Kalibresi Ürettiği Değerlerle Ölçülebilir”

Kürsüye son olarak Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu çıkarak öğrencilerine ve ailelerine hitaben duygu  yüklü bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, bir üniversitenin ürettiği değerlerle gerçek bir üniversite olacağının altını çizerek, “Üniversitenin o değerlerle kalibresi ölçülebilir. Biz değer üreten, ürettiğini paylaşan ama bilgiyi de bilince dönüştürmeyi becerebilen aynı zamanda nerede bir mazlum varsa onun derdine derman olabilmeyi, gençliğin üniversitesi olmayı istiyoruz. Bundan da hiçbir taviz vermeye niyetimiz yok.” dedi.

Konuşmasında engelli öğrenci Mükerrem Dönmez’ in yaptığı konuşmaya değinen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şunları söyledi : “Bugün bu törene damgasını vuran ve daha fazla anlam katan, size de rehber olan Mükerrem’ dir. Hiçbir güçlük hayat boyunca yaşanabilecek sizin o öğrenme aşkınızı, zorlukları aşma azminizi engellememelidir. Mükerrem’ i bu nedenle ayakta alkışlıyorum. Allah ona uzun ömürler versin, başarıları daim olsun.”

“Yaşadığınız Toprakların Kıymetini Bilin”

Mezunlara, “Yaşadığınız bu toprakların kıymetini bilmenizi ve müstesna bir ülkenin fertleri olduğunuzun farkına vararak bu yolculuğunuzu yapmanızı isteriz” tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “Biz öyle kolay kazanılmış toprakların insanı değiliz, bağımsız yaşamaya sevdalı bir milletiz. Bizi hiç kimse boyunduruk altına almayı başaramadı. Bilginizi, becerinizi, biliminizi, ışığınızı hep o istiklal mücadelesi ile taçlandırın. Sizler ’Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen bir liderin kurduğu ülkedesiniz. Bunun sorumluluğuyla geleceğinize sahip çıkın. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Konuşmaların ardından tüm fakültelerin öğrencilerine sırasıyla diplomaları Dekanlarımız tarafından takdim edildi. Diplomaların alan öğrencilerimiz daha sonra akademisyenlerimizle birlikte fotoğraf çektirdiler. Diplomaların verilmesinin ardından öğrenciler mezuniyet sevincini hep birlikte kep atarak kutladılar.    

MYO ve SHMYO Öğrencilerinin Diploma Sevinci

 

Mezuniyet törenin öğleden sonraki ikinci bölümünde ise Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun ön lisans programlarından mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. Törenin öğleden sonraki kısmında ilk olarak Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bölüm birincileri adına Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Programı birincisi Yasemin Avcı bir konuşma yaptı. Konuşmasında kendisine destek olanlara teşekkür ederek başlayan Yasemin Avcı şunları söyledi: “Öncelikle bu başarıda en büyük paya sahip olan aileme teşekkür etmek istiyorum. İyi ki böyle bir aileye sahibim. Hayatım boyunca her kararımın arkasında duran ve bana yol gösteren annem iyi ki varsın. Bizim için büyük bir özveriyle çalışan ve bizlerin başarısından mutluluk duyan kıymetli hocalarımız hepinize bizlere vermiş olduğunuz emekleriniz için arkadaşlarım ve kendim adına çok teşekkür ediyorum. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinden mezun olmaktan gurur duyuyorum.”

Öğrenci Konseyi Başkanı Şeyhmus Ortakaya ve Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun yaptığı konuşmaların ardından Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler programından mezun olan Mükerrem Dönmez kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu’ na, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’na ve tüm arkadaşlarına teşekkür eden Dönmez, salonda bulunanlara adeta eğitimin engel tanımadığını gösterdi. Mükerrem Dönmez’ in konuşması salondan büyük alkış aldı.

Horonlu Mezuniyet Sevinci

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere sırasıyla Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erol Ülgen ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ömer Bender tarafından diplomaları verildi. Diplomalarını alan öğrenciler hep birlikte Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve bölüm hocaları ile birlikte fotoğraf çektirdiler.

Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrenciler daha sonra hep birlikte kep attılar. Aileleriyle mezuniyet sevincini paylaşan öğrenciler daha sonra çalan müzikler eşliğinde hep birlikte eğlendiler. Üniversitemizin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da mezunların bu sevincine ortak olarak onlarla birlikte horon oynadı.Yayınlanma Tarihi : 17.6.2019