EN
Anasayfa / Haberler
Öğrencilere Preanalitik Evre Eğitimi Verildi

title

Türk Biyokimya Derneği (TBD) Preanalitik Evre Çalışma Grubunun katkılarıyla İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü “Preanalitik Evre Eğitimi” düzenledi.

02-03 Mayıs 2019 tarihlerinde E302 sınıfında yapılan etkinliğin açılış konuşmasını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Program Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Süheyla Yazıcıoğlu, etkinliğin moderatörlüğünü ise Öğr. Gör. Fulya Özsoy yaptı.

İlk oturumda S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şeneş, “Preanalitik evre ve kan almanın önemi”  konulu sunumunu yaparken, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Biyokimya Uzman Doktoru Aylin Haklıgör “Kan Alınacak Bölgenin Temel Anatomi ve Fizyolojisi” ile “Kan Alma Ekipmanı ve Özellikleri”  konulu sunumları gerçekleştirdi.

Eğitimin ikinci oturumda, S.B. Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Uzman Doktoru Funda Güçel  “Enfeksiyon Kontrolü I” ve “Enfeksiyon Kontrolü II” konulu sunumları yaparken, S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şeneş,  “Kan alma Prosedürü” konusu hakkında öğrecilere ders niteliğinde bilgiler verdi.

Programın ikinci günü ise Uzman Doktor Aylin Haklıgör, 2 ayrı oturumda Preanalitik Evre ve Kan Almanın Önemi konusunda öğrencilere bilgiler vererek soruları yanıtladı. Ardından Başakşehir Devlet Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Alper Gümüş, BD Firması Preanalitik Sistemler Bölge sorumlusu Didem Akşahin ve Uzman Biyolog Onur Atlı ile beraber uygulamalı kan alma eğitimi verildi.Yayınlanma Tarihi : 6.5.2019