EN
Anasayfa / Haberler
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü İlk Kez Öğrenci Kongresi Gerçekleştirdi

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri tarafından ilk kez Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. Yılına özel ‘Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’ gerçekleştirildi.  

Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’ndaki kongrenin açılışına, Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, Prof. Dr. Emir Tan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından öğrencileri bir araya getiren kongrede, son dönemlerde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanını etkileyen konuların dününü ve bugününün multidispliner bir anlayış ile tartışılarak fikir paylaşımında bulunuldu.

  1. Gün

Kongrenin ilk gününde bölümünde; Recep Ceylan ve Nurcan Kaçan “Akşemsettin Caddesinin Mekânsal Dönüşümü”, Ayşe Dilara Akmeşe “Hollywood Sinemasında Oryantalizm”, Zeynep Özdemir “Siyasi Parti Politikalarında Kadının Etkinliği”, Elif Macit “Mülteci Çocukların Okula ve Türkiye’ye Uyum Süreci”, Sıla Oymak “Türkiyeli Ermeniler ve Öteki Algıları”, Feyzanur Gökdemir “Amerika Birleşik Devletleri'ne Göç Eden New York- New Jersey Bölgesindeki Türkiye Kökenlilerin Kimliksel Dönüşümü”, Gülnaz Güzel “Sefaköy Semtindeki Boşnak Göçmenlerin Göç ve Kültürel Kimlik İlişkisi” başlıklı sunumlarını yaptılar.

  1. Gün

Kongrenin ikinci gününde; Merve Esin “İş Yaşamında Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Kadınlara Yönelik Ayrımcılık”, Elif Büşra Çokyiğit “Sanat Dalında Kadın İstihdamı”, Kader Ulaşkın “Sabahattin Ali ve Kadınları”, Osman Gök- Büşra Bayrak “G-20 Ülkelerinin Parlamentodaki Kadın Oranları: Türkiye Örneği”, Mihriban Buluş “İranlı Kadın Öğrencilerin Beyin Göçü”, Ümmügülsüm Söylemez “Türkiye’de Eğitim Gören Iraklı Öğrencilerin Göç Süreci”, Aleyna Vardar “Yenikapı/Langa Semtindeki Afrikalı Göçmenlerin Göç ve Uyum Süreci”, Kübra Yazgan “Doğu Afrika’dan Eğitim İçin Gelmiş Öğrencilerin Dış Göç Hareketliliğindeki Yeri”, Sefa Kandemir “Üsküdar Adalet Ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları Üyelerinin Suriyeli Göçmenlere Bakış Açısı”, Akay Balkan – Sadık Akaraslan “Avukat ve Servis Şoförlerinin Gözünden Suriyeli Göçmenler”, Batuhan Boyraz “Türkiye’deki Genç Üniversitelilerin Göçmen Algısı” konularında sunum yaptılar.

  1. Gün

Kongrenin üçüncü ve son gününde ise;  Pelin Çelik “Kadın Girişimciler ve Karşılaştıkları Sorunlar”, Züheyra Hazer Karamert “Türkiye’de Kadın İstihdamı ve Cam Tavan Sendromu Plaza Kadınları”, Gamze Kızılkaya “Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Kadın İstihdamı”, İlayda Çakıcı “Vardiyalı Çalışan Kadınların İş ve Aile Sorunları”, Medine Yaren Demir “Engelli Çocuğa Sahip Olan Annelerin İş Hayatına Katılımındaki Zorluklar”, Emine Sarıoğlu “Yerel Yönetimde Kadın”, Gizem Akmandor “Kadınların Yerel Yönetim Kademelerinde Sınırlı Düzeyde Yer Alması”, Seher Şişeci “Sporda Kadın İstihdamı”, Deniz Şato “İstanbul’da Yaşayan Kadınların Sosyo-Kültürel ve Ekonomik Yaşam Standartları”, Taha Serhan Kaya “Ortak Avrupa Kültürü Oluşumu Ve Gençlik Değişim Hareketleri”, Z. Berru Çalışkan – Onur Türk “Türkiye’de Terörizm ve Mücadele Yöntemleri”, Gökçe Bağcı “Sosyal Hizmetlerin Türkiye’deki Etkinliği”, Elif Vardar “Ateizmin Diğer İnanç Gruplarına Bakış Açısı” konularında sunum yaptı. Konferansın sonunda ise müzik dinletisi sunuldu.Yayınlanma Tarihi : 6.5.2019