EN
Anasayfa / Haberler
Eczacılık Fakültesi Öğrencileri, SGK Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezini Ziyaret Etti

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4. Sınıf öğrencileri, Eczacılık Mevzuatı Ders Seminerleri kapsamında SGK Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezini ziyaret etti.

25 Nisan 2019 Tarihinde Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ecz. Şule Kınçak’ın davetlisi olarak gerçekleştirilen dış paydaş gezisinde, öğrencilere Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sermin Biçer eşlik etti.

Öğrenciler, SGK Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ecz. Şule Kıncak, Müdür Yardımcıları Ecz. Betül Çetin,  Ecz. İlkay Göcümoğlu ve Ecz. Yunus Emre Öğe’den, SGK’ nın Türkiye'de ki işleyişini öğrenerek, Süreyyapaşa şubesinin 5 binden fazla eczanenin denetimi ve geri ödemesinden sorumlu olduğunu ve bunun yaklaşık Türkiye'nin %20’ lik eczane geri ödemeleri için bu şubeden aylık reçete sayısının 7 milyon, bununda yaklaşık olarak 600 milyon TL olarak yapıldığı bilgilerini edindiler.

Ayrıca öğrenciler SGK’ya gelen reçetelerin hangi aşamalardan geçtiğini, hangi birimlerde ne işlem yapıldığını birebir birim yetkili kişilerden, bir geri ödemenin netleşebilmesi için üç farklı birimden onay alması gerektiğini, kontrol edilen reçetelerin depolanması için ülkemize özgü bir sistem olan Kargo Takip Sistemi geliştirildiğini, Reçete düzenlemede nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve hatalı-eksik reçete durumlarında hangi işlemlerin yapıldığını öğrendiler.

Öğrenciler, SGK Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğünde 100 den fazla eczacının bu alanda görev üstlenmekte olduğunu, mezun olan bir eczacının sadece serbest eczacılık ile sınırlı kalmadığını, eczacıların bu ve buna benzer birçok alanda pek çok ciddi görev üstlendiğini, almakta oldukları Eczacılık mesleğinin değerini ve alınan eğitimin nerelerde kullanılacağına, bu örnekte olduğu gibi yerinde gördüler.Yayınlanma Tarihi : 30.4.2019