EN
Anasayfa / Haberler
Sağlık Yönetiminde Profesyonelleşme Paneli Düzenlendi

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Yönetimi Öğrenci Kulübü, Sağlık Yönetiminde Profesyonelleşme Paneli düzenledi. Panele Prof. Dr. Müslüm Çiçek, Dr. Öğr. Üyesi Vehbi Alpman ve Öğr. Gör. Yıldız Atılgan konuşmacı olarak katıldı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen panelde, Medical Park Sağlık Grubu Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Müslüm Çiçek, ‘Hasta Hizmetleri Süreçleri’ hakkında öğrencilere detaylı bilgiler aktardı. Prof. Dr. Çiçek, hastanelerde temel amacın hizmeti en hızlı şekilde sunarak hastaları memnun etmek olduğunun altını çizerek, hastanelerde yönetimsel organizasyonlara ve acil servis işleyiş prosedürlerine değindi. Ayakta tedavi ve yatan hasta süreçleri hakkında da açıklama yapan Prof. Dr. Çiçek, hasta kimlik doğrulamasının önemine vurgu yaptı.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Vehbi Alpman, ‘Sağlık Yönetiminde Profesyonelleşme’ isimli sunumunda, “Sağlık sektörü hem Türkiye’de hem de dünyada hızla büyüyor. Sağlık alanında yapılan yatırımlar artıyor. Teknoloji gelişiyor, yeni branşlar ortaya çıkıyor. Ortalama yaşam süresi uzuyor. Buna paralel olarak nitelikli sağlık personeli ve sağlık yöneticisi gereksinimi her geçen gün artış gösteriyor” dedi.

Başarılı sağlık yönetimine değinen konuşmacı, “Olumlu iletişim becerilerini özenle ve ustalıkla kullanmak, kritik düşünme, analiz ve problem çözme, yönetim ve liderlik, profesyonellik ve etik kurallara uyum, başarılı bir sağlık yönetimi için gereklidir” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Yıldız Atılgan, “Siz sağlık yönetimi öğrencileri, artık klasik anlayıştan modern yönetim anlayışına doğru bizim sağlık sistemini götürecek olan kişilersiniz” dedi. Kariyer hayatındaki tecrübeleriyle öğrencileri bilgilendiren Öğr. Gör. Atılgan “Sağlık sektöründe yönetici olmak; bir bankada, bir fabrikada genel müdür olmaktan çok farklı. Çünkü 24 saat devam eden dinamik bir süreç var. Akşam 6 da gittiğiniz zaman mesaim bitti diyemeyeceksiniz. Telefonlarınız 24 saat açık olmak zorunda kalacak. Sıkıntılar olacak ama, işinizi severseniz bunu rahatlıkla aşabileceksiniz. Biz insan hayatıyla uğraşıyoruz” dedi.

Panelin kapanış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, “Kariyerin ve kendinizi geliştirmenizin bir sonu yok. Üniversite size bilgiyi üretimle birleştirmeyi sağlayan bir merkez. Ancak sahaya çıktığınızda karşınızda sizi köpek balıkları bekliyor. Derste öğrendiğiniz bilgilerinizin dışında, empati yeteneğinizi de geliştirmeniz gerekiyor. Hastaları ve hasta yakınlarını anlamanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.Yayınlanma Tarihi : 18.4.2019