EN
Anasayfa / Haberler
Gazeteci Mete Çubukçu, Uluslararası Politika ve Savaş Haberciliğini Anlattı

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, deneyimli Gazeteci Mete Çubukçu’yu konuk etti. Söyleşide, “Uluslararası Politika ve Savaş Haberciliği” konusu ele alındı.

Moderatörlüğünü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüdayi Sayın’ın yaptığı söyleşiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencileri, İletişim Fakültesi Öğrencileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Öğrencilere kariyer hayatlarında belli bir alanda uzmanlaşmaları gerektiği tavsiyesini veren Çubukçu “İster İletişim okuyun, ister Uluslararası İlişkiler, ister Siyaset veya Ticaret okuyun; belli bir noktadan sonra kendi alanınız içinde kanalize olmalısınız. Örneğin gazetecilikte; eğitim, sağlık, adliye, diplomasi gibi konular olabilir. Uluslararası İlişkilerde Ortadoğu olabilir, Kafkasya olabilir... Bir ya da birkaç alanda biraz daha fazla bilgi sahibi olmanız ve biraz daha uzmanlaşmanız ileride size avantaj sağlayacaktır” dedi.

Habercilikte gerçeğin peşinde olduklarını vurgulayan Çubukçu, “Genelde Dünyadaki olayların bir görünür yanı, birde görünmeyen yanı vardır. Bizler bu olayların neden, nasıl olduğuna ve sebeplerine bakarız. Bazı araştırmalarda sonuçlar çok hoşumuza gitmeyebilir. Düşünce yapımıza ters bir takım şeyler çıkabilir. Önemli olan gerçeğe yakınlığı bulabilmek” ifadelerinde bulundu.

NTV Pasaport Programının yapımcısı deneyimli gazeteci Mete Çubukçu, Türkiye’nin gündemini, Ortadoğu’nun gündemini ve göç sorunlarını ele aldıktan sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.Yayınlanma Tarihi : 21.3.2019