EN
Anasayfa / Haberler
Yaşlılara Saygı Konferansı Düzenlendi

title

Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sosyal Gerontoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi YESGUM ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı programı 'Yaşlılara Saygı' isimli bir konferans düzenledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan YESGUM Müdürü ve Yaşlı Bakımı Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Taşkın, yaşlı haftasının önemine vurgu yaparak "Yaşlılar, engin tecrübelerinden yararlanacağımız kişilerdir. Onlara hürmette kusur etmemek, birinci vazifemizdir. Bu bağlamda önderimiz Mustafa Kemal Atatürk "Bir milletin, yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır." demiştir. Bu duygularla tüm büyüklerimizin Yaşlılara Saygı Haftasını kutluyorum" dedi.

Liman Huzurevi Yöneticisi Uzman Piskiyatrist Havva Öztürk ömrün uzamasına vurgu yaparak  "Tüm Dünyada yaşlı nüfusu hızla artıyor. Bunun en önemli nedeni son 50 yılda hızlanan teknolojik gelişmeler ve bununla beraber sağlıklı yaşam koşullarının oluşması. Antibiyotiklerin gelişmesi ile beraber enfeksiyon hastalıklarının eradike edilmesi ve diğer sağlık hizmetlerinin artırılması iyi duruma getirilmesi de ömrün uzamasına sebep oluyor" dedi.

 

Yaşlılık psikolojisine ve yaşlıların gereksinimlerine de değinen konuşmacı, öğrencilerin ve akademisyenlerin sorularına yanıt verdi.

Yaşlı Bakım Programı 2. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı video sunumlarının ardından, konferans; Öğr. Gör. Kenan Keskelen’in ezgileri ve izleyenlerin alkışları eşliğinde yapılan mini bir konser ile sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 20.3.2019