EN
Anasayfa / Haberler
Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü, Düzenlenen Bir Törenle Anıldı

title

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 104.Yılı, Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan’ın sunumuyla İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde (İYYÜ) anıldı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe; İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler katıldı.

“Tarih denilen şey, bir çakılı bilgi yığını değildir”

Programın açılış konuşmasını yapan İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Tarih denilen şey, bir çakılı bilgi yığını değildir. Tarih yaşayan bir şeydir. Tarih, o çakılı bilgi yığınından süzülen bir şuur, bir bilinç işidir. 104 yıl yıl önce neyin niçin yaşandığını anlayamazsak, sadece bir tarihi kronoloji olarak bunları dile getirirsek, gerçek anlamda ne yaşadığımızı anlayamayız. Onu bilinç düzeyine kazımak zorundayız. Sayıca, nitelik olarak, eldeki araç - gereç ve donanımdaki yetersizliğe rağmen; yedi düvele karşı verilmiş olan bu mücadelenin nasıl verilebildiğini, nasıl başarılabildiğini, ancak bilinç düzeyine taşıyarak anlayabiliriz” dedi.

“Çanakkale, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün lider olarak doğuşunun adı oldu”

Çanakkale Destanının önemine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “104 yıl önce Çanakkale’de bir ruh oluştu. Hiç ölmeyecek, hiç sönmeyecek büyük bir meşale ateşlendi. O meşalenin adı İstiklal Meşalesi. Boyunduruğa vurulamayacak, esareti kabul etmeyecek, işgali, sömürüyü, zulmü, horlanmayı asla bünyesinde taşıyamayacak bir büyük ruhun tohumlandığı yerin adı oldu Çanakkale. İnancın, direncin, inandıklarını başarabilme azminin en müşahhas örneği oldu Çanakkale. Bir büyük liderin, doğum yeri oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yarbay Rütbesi ile savaşa müdahalesi ve cephedekilerle hemhal olarak bir liderin doğuşunun adı oldu Çanakkale” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan, 18 Mart 1915 Çanakkale Muharebelerini çeşitli stratejik boyutlarıyla deniz ve kara safhasını aşama aşama ele alarak bir sunum gerçekleştirdi.

“Çanakkale Zaferi, bizi ayakta tutan bir mücadeledir”

Dr. Öğr. Üyesi Tezcan, azim ve iradenin gücüne dikkat çekerek “ Dünyada yenilmeyecek güç yoktur. Yeter ki savaşacak azim ve irade olsun. Yenilmez denilen İngiliz-Fransız gücü, bir avuç kahraman tarafından Çanakkale’de 18 Mart 1915 Deniz Savaşında; 25 Nisan 1915 Kara Savaşında yenilmiştir. Çanakkale Zaferi, bizi ayakta tutan bir mücadeledir. Ecdadımızın Çanakkale’de yarattığı ve çok güçlü devletlere karşı savaştığı, vatanı sahiplenme ve koruma ruhudur” dedi.

 Yayınlanma Tarihi : 18.3.2019