EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, Mehmet Akif Ersoy'u Anlattı

title

İstiklal Marşımızın kabulünün 98’inci yılı ve İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif’in ölümünün 82’nci yıldönümünü dolayısıyla üniversitemizde bir konferans gerçekleştirildi.

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in sunumuyla gerçekleştirilen “Mehmet Âkif ve Yaşadığı Dönem” başlıklı konferansa akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansın açılışında ilk olarak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1.Sınıf Öğrencisi Erman Baş Mehmet Akif Ersoy’un  'Bülbül' isimli şiirini okudu.

Konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin çağdaşları Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gibi yazarların farklı olduğunu ifade eden Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, “Akif, sadece şair kimliği ile bilinmez. Onun başka kimlikleri de vardır. O, manzum hikâye yazarıdır. Meslek sahibi olarak veteriner hekimdir. Devlet bünyesinde görev aldığı için, bürokrattır. Geçmiş tarihteki ismiyle Darülfünun’da bugünkü Edebiyat Fakültesinde öğretim üyesidir. Aynı zamanda öğretmenlikleri de vardır. 1913’ten sonra, ülkenin içinde bulunduğu durumla bir istihbarat elemanıdır. Camilerde, vaaz eden bir vaizdir. En önemlisi de fikir adamıdır” dedi.

“Fikirleriyle Sonsuza Kadar Yaşayacak”

Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, Mehmet Akif Ersoy'un 1873 yılından 1936 yılına kadarki süreçte hayatının önemli noktalarına değinerek yaşadığı dönemin zorluklarına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: “Mehmet Akif’in hizmetleri asla unutulmayacak. Fikirleriyle o sonsuza kadar yaşayacak. Tabii ki diğer şairlerimiz de aynı şekilde yaşayacaklar. Zaten devletimiz de bu fikirlerin yaşaması için, bu duyguların unutulmaması için bugünü bir anma günü olarak belirlemiştir. Biz bıkmadan anlatmaya, konuşmaya ve araştırmaya devam edeceğiz. Akif’in ruhu şad olsun.”  Yayınlanma Tarihi : 12.3.2019