EN
Anasayfa / Haberler
3. Grup Adli Tıp ve Kriminalistik Eğitimi Tamamlandı

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (İYYÜ) ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan eğitim protokolü çerçevesinde, tüm şubelerde görevli emniyet personeline “Adli Tıp ve Kriminalistik” eğitimi verilmeye başlandı. Her iki kurum arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde eğitimlerini tamamlayan üçüncü guruba sertifikaları düzenlenen bir törenle takdim edildi.

Törene, İYYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Güntekin, İYYÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu, akademisyenler ve emniyet personeli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu, “Biz Adli Tıp Anabilim Dalı olarak polis ile işbirliğinin ciddi anlamda önemli olduğunun bilincinde, bilgimizi sizin ihtiyacınız doğrultusunda paylaşmak üzere bir proje gerçekleştirdik. Ümit ediyoruz ki bu program gerçekten pratikte ve uygulamada sizlere faydalı olacaktır. Emniyetten aldığımız bilgiye göre eğitime yönelik talep çok yüksek. Bu bizi hem gururlandırıyor hem de heyecanlandırıyor” dedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, projenin başlangıcına dikkat çekerek “Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu hocamız büyük bir heyecanla projeyi odama taşıdığında; bu proje bu odaya sığmaz daha uzak yerlere taşınmalı dedik. Sadece İstanbul İl Emniyet Müdürlüğümüzle değil, tüm Türkiye’de ve giderek Uluslararası bir boyut kazanmalı. Bunun İnterpol başvurusu da yapılmış durumda. İnşallah bu bilgi birikimi ve paylaşımı Uluslararası düzeyde bir noktaya taşınacaktır. Çok değerli emniyet mensupları, sizlerin de çok iyi içinde bulunduğunuz ve bildiğiniz gibi, bilginin çok süratli aktığı bir çağın içindeyiz. Ele avuca sığmayan dinamik bir süreci yaşıyor Dünya. Bir yandan da içinden çıkılması zor, giderek güçleşen bir Dünyayla da karşı karşıyayız. Sosyal olgular,  çözülmesi zor problemler, tek bir bilim dalının başaramayacağı giderek sofistike hale gelmiş sıkıntılar, bir çok bilim dalının bir arada ortak çalışmasını zorunlu kılıyor. Üniversitemizin 10 fakülte 2 yüksekokul 3 enstitü ile bu alanda ne kadar katkı sağlayabilecek boyutu ve birikimi varsa, ondan yararlanan bir proje bu. Her zaman daha kaliteli ve sofistike olmak için uğraş içinde olacağız. Üniversitenin asli görevi budur. Üniversiteler değer üreten, ürettiklerini paylaşan yerlerin adıdır. Bizde bu bilinçle, bu duyarlılıkla seve seve bu eğitim programını başlattık. Bizde çok gurur duyuyoruz, çok mutluyuz ve bundan sonraki yaşamınızda mesleki hayatınızda katkı sağlayacağını umut ediyoruz” dedi.

Emniyet Müdürlüğü adına bir konuşma yapan İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Güntekin, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü personelini daha profesyonel bir hale getirip; halkımıza, daha güzel, daha kıymetli hizmetler vermek esas hedefimiz. Sizlerin sayesinde suç ve suç öncesi proaktif polisliği daha aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Bu imkânı sunduğunuz için teşekkür ediyorum” dedi.

Programın sonunda emniyet mensuplarına sertifikaları İYYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Güntekin ve İYYÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu tarafından taktim edildi.Yayınlanma Tarihi : 27.2.2019