EN
Anasayfa / Haberler
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Emniyet Personeline Adli Tıp Eğitimi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan eğitim protokolü çerçevesinde tüm şubelerde görevli emniyet personeline “Adli Tıp ve Kriminalistik” eğitimi verilmeye başlandı. Her iki kurum arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde eğitimlerini tamamlayan 50 kişilik ilk guruba sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ndeki törene İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan’ın yanı sıra, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Alev Ofluoğlu’nun yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Sertifika töreninde konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, emniyet personeline Adli Tıp eğitimi verilmesi konusunun uzun süredir hayalini kurduğu bir konu olduğunu vurgulayarak, “Bu hayalim İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile görüşerek konuyu detaylandırdığımızda gerçek oldu” dedi.

İstanbul’da çok sayıda üniversite bulunduğuna dikkat çeken Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, bu üniversitelerden emniyet teşkilatı olarak faydalanılması gerektiğini belirterek “Çok sayıda üniversitenin olduğu bir şehirde yaşıyoruz ve bu kadar değerli hocalarımıza sahibiz. Bizim bundan faydalanmamız lazım. Mutlaka her ilçe emniyet teşkilatımız, kendi sınırları içerisinde bulunan bir üniversite ile kardeş olmalı” diye konuştu.

“Sayımızın 60 bin Olması Gerekiyor”

İstanbul’da halen 42 bin emniyet personeli bulunduğunu ve bunun uluslararası kriterlere göre yeterli olmadığını kaydeden Çalışkan şunları söyledi: “Bugün için bu rakamın uluslararası kritere göre 60 bin’in üzerinde olması gerekiyor. Hayalim şu: 60 binlik bir İstanbul emniyet müdürlüğü kadrosu ve bu kadronun yüzde 10’u devamlı eğitim alan bir kadro. 6 bin kişi her konuda devamlı eğitim alacak. Neden? Çünkü biz toplumun her kesimiyle her gün birlikteyiz. Her şeyden anlayan bir insan olur mu? Polisler her şeyden azıcık anlamak zorunda. Eğer bunu başaramazsak basit olaylar büyük olaylara dönüşür. Bir insan sosyolog olabilir, psikolog da olabilir ama 4-5 tane şey bir arada olması çok zor. Ama polislik öyle bir meslek ki hepsinden biraz bilmeniz gerekiyor. Din, tarih, ekonomi, esnafın dili gibi konulardan mesleklerini iyi icra edebilmeniz için anlamanız gerekiyor. İnşallah bu hayalimizi de gerçekleştireceğiz. Ben bu konuda Rektör Sayın Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Son dönemdeki konuşmaları ve üniversitedeki çalışmaları dolayısıyla kendisine apayrı saygım var. Kendisinin gönlümüzde ayrı bir yeri var.”

“Kaşıkçı Cinayetinde Başarılı Bir Sınav Verdik”

Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan konuşmasında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen Gazeteci Cemal Kaşıkçı Cinayetine de değinerek bu olayda Olay Yeri İnceleme Şubesinin önemli bir sınavı başarıyla verdiğini söyledi. Çalışkan şöyle devam etti: “Olay Yeri İnceleme ekipleri gerçekten son derece başarılı çalışmalar yapmaktadırlar. Uluslararası kriterlere uygun bir çalışma yürütüyorlar. Bunun bir örneğini Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde gördük. Mercek altında bulunan bir olay yeri inceleme ekibi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz vardı. Uluslararası düzeyde mercek altındaydık ve herkes sıfır hata ile görevini yaptı. O manada da tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Olay Yeri İnceleme, Bomba İmha, Kriminal Daire Başkanlığı gibi birimlerimiz gerçekten uluslararası standartlara uygun çalışmalar yapıyorlar. Laboratuvarlarımız herkesin güvendiği ve objektif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Polisin toplum açısından şu anda güvenilirlik oranı Cumhurbaşkanlığından sonra ikinci sırada geliyor. Bu çok ciddi bir orandır. Emniyet teşkilatının bu sıralamada ikinci olması bizim açımızdan gurur verici. Biz bu oranı muhafaza etmek ve daha yukarı çıkarmak için çok çalışmak zorundayız. Ben böyle bir eğitim verildiği için, böyle bir eğitime sebep olunduğu için ve fayda sağladığı için Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“İstanbul Polisi Üç Yıl Öncesi İle Aynı Değil“

Konuşmasını, “Bundan üç yıl önce farklı bir İstanbul polisi var idi, şu an da farklı bir İstanbul polisi var” diye sürdüren Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, bu durumu rakamlarla, bilimsel olarak da ortaya koyabildiklerini kaydetti. Çalışkan şöyle konuştu: “Daha önce, ateş edildiğinde vücudunun herhangi bir yerinden hedefini vuran bir polis var iken şimdi ise ateş etmesi gerektiği zamanı bilen ve kişinin vücudunun neresine ateş etmesi gerektiğini bilen bir polis var. Bu, 2,5 yıllık bir eğitim sürecinden sonra başarıldı. Şu anda medyada “polis ateş etti, kişi başından, göğsünden, kalbinden vuruldu” gibi haberler duymuyoruz, inşallah duymayacağız da. 6 bin polisimiz araç kullanıyor ve çok süratli araç kullanıyor. Çünkü olaya gitmeleri gerekiyor ve mecburen normalin üzerinde sürat yapmaları gerekiyor. Ve çok kaza yapıyorlar. Bunun neticesinde can kaybına varan kazalar olabiliyor. Biz bununla da ilgili 2 binin üzerindeki personelimize ileri sürüş teknikleri eğitimi verdik. Bu eğitim sayesinde kaza, yaralanma, hasar ve hatta yakıt masrafı bile gözle görülür düzeyde düştü. Tüm bunlar eğitim sayesinde gerçekleşen şeyler.  Eğitimin faydasına canı gönülden inanıyorum.”

“Suçu Önleme Adına Önemli Bir Eğitim”

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise konuşmasında, Adli Tıp eğitimi gibi eğitimlerin üniversite olmanın bir gereği olduğunu savundu. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu Adli Tıp eğitiminin son derece önemli ve anlamlı bir eğitim olduğunu ifade ederek “Bu, suçu önleme ve suçu aydınlatma stratejilerinin bir ayağını oluşturuyor kuşkusuz. Bununla da sonlanmayacağı inancındayız. Haziran sonuna kadar 300 emniyet mensubu bu eğitimi almış olacak. Bu konunun uluslararası sürecini de takip edeceğiz. İnterpol akreditasyonu sağlandıktan sonra bunun artık bilgi ihracı anlamında mutlaka takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.   

“Milli Vuruş’u herkes Okumalı”

Konuşmasında “Buradan sayın emniyet müdürümüze de bir atıf yapmak istiyorum” diyen Prof. Dr. Hacısalihoğlu Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın 15 Temmuz’u konu alan kitabını herkesin okuması gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “Kendisinin kaleme aldığı Milli Vuruş kitabını herkesin mutlaka okumalarını istiyorum. Ne yaşadığını, niçin yaşadığını bilen toplumlar için gelecek vardır. 15 Temmuz karanlık gecesinin bir de aydınlığı vardı kuşkusuz. Karanlık idi bir ihanet şebekesinin cüretinin vardığı noktayı yaşadık. Ama aydınlıktı, bu millet önderleriyle kendi ruhuyla bedenini ortaya koyarak istiklalini kolayca teslim etmeyeceğini gösterdi. Sayın Mustafa Çalışkan o gecenin önemli bir kahramanı ve aynı zamanda gazisiydi. O gün emir komuta düzeninin darmadağın etmeye çalışanlara karşı bu milletten bu ilkenin değerlerinden ve inançlarından aldığı emirle önce teşkilatını diri ve canlı tutmayı başardı, bu büyük oyunun parçası yapılmak istenenlere karşı da milletiyle ön cephede bu direnişi göstermiştir. Biz bu mücadelenin bitmediğine inanıyoruz. Çünkü arkalarındaki o küresel alanın, efendilerinin inadı ve direnci sürdüğü sürece bunun devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Sizlere çok güveniyoruz. Her gece yastığa kafamızı güvenle yastığa koyuyorsak sayenizde oluyor. O nedenle bütün emniyet mensuplarından Allah razı olsun diyorum.”

“Haziran’a dek 200’ün Üzerinde Polise Eğitim Verilecek”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu da yaptığı konuşmada emniyet mensuplarının aldığı “Adli Tıp ve Kriminalistik” eğitimine ilişkin bilgiler aktardı. Eğitimin ilk olarak 50 kişilik bir emniyet personeline verildiğini kaydeden Prof. Dr. Kalfoğlu şu bilgileri verdi: “Eğitimimiz 25 kişilik guruplara verilmektedir. Haziran ayına dek 200’ün üzerinde emniyet mensubuna eğitim vermiş olmayı hedefliyoruz. Eğitim alan emniyet personelinin her birinin rütbeli polisler olduğunu da ifade etmek istiyorum. Geri bildirimlerimiz muhteşem, katılım olağanüstü. Eğitimlerimizi önümüzdeki akademik yılda da sürdürmeyi planlıyoruz. Emniyet personeli ile el ele vererek suç ile mücadelenin yollarını araştırmayı ve önemli bir noktaya gelebilmeyi hedefliyoruz. Eğitimlerimizin önümüzdeki akademik yılda da devam etmesini öngörüyoruz. Eğitimlerimize İstanbul Emniyetine bağlı tüm birimlerden katılım olmaktadır.”Yayınlanma Tarihi : 13.2.2019