EN
Anasayfa / Haberler
4. Sağlık Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu İYYÜ GOP Hastanesinde Düzenlendi

title
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi, Marmara İş Sağlığı ve Güvenliği (MİSGFED) ve Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle 4'üncü Sağlık Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda Afet ve Acil Durumlar Yönetimi tüm detaylarıyla ele alındı.

Sempozyuma, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yrd. Ahmet Berber, Şişli Belediye Başkan Yrd. Dr. Esra Bozyazı Daylan, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü Çalışan Sağlığı Daire Başkanı Dr. Ahmet Özlü, Marmara İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Ceyhun Targın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emir Tan, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Mevzuat Daire Başkanı İsmail Gültekin, üniversitelerden alanında uzman akademisyenler ve davetliler katılım gösterdi.

"Farkındalık ve Kültür Oluşturmak İstiyoruz"

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İYYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emir Tan, "Bu sempozyumla farkındalığı, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Sağlık çalışanları büyük risk altında çalışıyorlar. Tabi bu risk hastanenin kapısında giren herkesi kapsıyor. Sempozyumda iş sağlığı ve güvenliği, yaralanma, bunların önlenmesi, alınması gereken önlemler, bu kültürün yaygınlaşması gibi konulara değinilecek. Ayrıca afet ve acil durumlar da masaya yatırılacak. Bu da sık rastlanan durumlardan. Burada iş bölümü çok önemli, istenmeyen olaylar olduğunda bilinçli bir şekilde müdahale edip kimsenin zarar görmemesini hedefliyoruz. Bugün sempozyumda onlara yönelik uygulamalar da olacak" diye konuştu.

"Sorumluluklarımızı Yerine Getirmeliyiz"

Marmara İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Ceyhun Targın ise, "İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin önemli sıkıntıları var. Türkiye'deki çeşitli kurum ve kuruşlarla düzenlenen böyle etkinliklerle bu sıkıntıların önüne geçmeye çalışıyoruz. İş kazası olduğunda bunun hukuki sonuçlarının yansımalarını ortadan kaldırmak üzere özellikle Adalet Bakanlığı, Barolar Birliği ile federasyon olarak ciddi çalışmalarımız var. Sağlıklı ve güvenlikli sadece iş değil yaşam ortamlarımızın oluşturulması için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz" dedi.

"İş Kazası Meslek Hastalığına Neden Olabiliyor"

İYYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, "İş sağlığı ve güvenliğinin temel prensibi işçinin iş yerinde kendini rahat ve güvende hissedeceği şekilde çalışma olanaklarının işveren tarafından sağlanmasıdır. Sağlık sektöründe kazalar oluyor, örneğin bir hemşire enjeksiyon yaparken uygun eldiveni kullanmazsa veya uygun enjektör kendisine temin edilmezse eline iğne batabilir, ileride meslek hastalıklarının doğmasına neden olur. Mesela sarılık, AIDS gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Hastanelerin Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) hazır olması gerekiyor. Hastane çalışanlarını teşvik etmek için yönetici kadrosundan bu eğitimlerin başlaması lazım. Çalışanlar bu eğitimlerde öğrendikleri bilgileri ailelerine götürüyorlar bu bir kültür meselesi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim çok önemli" dedi.

2 gün boyunca süren sempozyumda; ‘Afet ve Acil Durumlarda Yönetim Uygulamaları’, ‘Hastanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi’, ‘Hastanelerde Kimyasal Riskler ve Yönetimi’, ‘İSG’de Uluslararası Kuruluşlar – Basın Gözüyle İSG’, ‘İSG’de Psikososyal Sorunlar ve Yönetimi’, ‘İSG Alanında İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uygulamaları – İş Veren Teşvikleri ve Mevzuat’ konularında oturumlar düzenlendi.


Yayınlanma Tarihi : 31.1.2019