EN
Anasayfa / Haberler
Doç. Dr. Bardakçı’nın Azınlıklarla İlgili Kitabı Yayımlandı

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Bardakçı’nın Türkiye’de dini azınlıkların durumuyla ilgili yaptığı araştırmayı içeren “Religious Minorities in Turkey: Alevi, Armenians and Syriacs and the Struggle to Desecuritize Religious Freedom” isimli kitabı İngiltere'de yayımlandı.   

Avrupa Komisyonu’ndan elde edilen “PRINCE 2009-EU27” genişleme hibesi kapsamında yayımlanan kitabın yazarları arasında Üniversitemiz Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Bardakçı’nın yanı sıra, Almanya ve Hollandalı akademisyenler Annette Freyberg-Inan, Christoph Giesel ve Olaf Leisse bulunuyor.  

İngiltere'de Palgrave Yayınevi'nde yayınlanan ve Türkiye’de dini azınlıkların durumuyla ilgili araştırmaları içeren kitapta, Türkiye’deki dini azınlıkların durumunun son yıllarda iyileştiğine vurgu yapılıyor.


Kitap Türkiye’deki azınlıkların statüsünü anlatıyor

Kitabın, Türkiye’nin Avrupa bütünleşme sürecinde ve iç politik gelişmeler ve uluslararası yeniden yönelimi çerçevesinde ülkedeki azınlıkların statüsünü ele aldığını kaydeden Doç. Dr. Mehmet Bardakçı şu bilgileri verdi: “Kitap, Türkiye’nin 1999’da Helsinki Zirvesi sonrasında Avrupa Birliği adaylık süreci ve Ak Parti gibi azınlık hakları konusunda liberal bir partinin iktidara gelmesinin Türkiye’de sadece dini azınlıkların değil diğer azınlıkların da haklarının genişlemesine katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir. Kitapta aynı zamanda azınlık hakları konusunda tam bir iyileşmenin olabilmesi için demokratikleşme sürecine devam edilmesi gerektiğini söylenmektedir. Alevi, Süryani ve Ermeni azınlıklar konusunda çok sayıda orijinal veri ve kapsamlı saha araştırmasına dayanarak yazarlar, Türkiye’nin dini azınlıklarıyla ilgili ilerleme, gerileme ve devam eden endişeleri karşılaştırmakta ve açıklamakta ve azınlıklar konusunda Türkiye’nin gelecekteki demokratik gelişimi ve Avrupa yönelimi için var olan önemli tehditleri ortaya koymaktadır. Bu araştırma monografisi azınlık politikası, modern Türkiye politikası ve din ve politika alanlarındaki öğrencilere ve araştırmacılara hitap etmektedir.”Yayınlanma Tarihi : 20.12.2018