EN
Anasayfa / Haberler
8. Multidisipliner Toplantıda Shakespeare Ele Alındı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Multidisipliner Toplantılarının 8’ncisi düzenlendi. Toplantının bu ayki gündemi, ‘Çağdaşımız Shakespeare’ konusu oldu.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meriç Karacan’ın moderatörlüğü ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günseli İşçi’nin sunumuyla Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Dekanlar, Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. İşçi; İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu William Shakespeare neden çağdaşımız olduğunu Hamlet, Othello ve Macbeth eserleri üzerinden ele alarak “Shakespeare’in neden çağdaşımız olduğunu bir edebiyatçı olarak öncelikle dil ile ifade edeceğim.  Kullandıkları dil nedeniyle çağdaşımızdır. Çünkü kullandıkları dil günlük dile benzemez. Günlük dilden belirli bir şekilde sapar ve bizim alışkanlıklarımızın körelttiği duygularımızı tetikler. Fark etmediklerimizi fark etmemizi sağlar. Bu bir haz duygusu yaratır. Yaratıcı sezgilerimizi tetikler ve bir bakıma bir yücelme duygusu ve arınma sağlar” dedi.Yayınlanma Tarihi : 28.11.2018