EN
Anasayfa / Haberler
İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN ÜLKEMİZE GETİRECEĞİ ARTILARI VE EKSİLERİ KONUŞTU...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sayın Abdurrahman Kurt’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenciler hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şunları söyledi: Bir üniversite değer ürettikçe değerli kılınabilir. Ürettiği değerleri toplumla paylaşırsa, milletine devletine ve geleceğine sahip çıkarsa değerli olur. Bilgi akışını sağlamak için öğrencilerin bu tür istekleri bizim için çok önemlidir. Öğrenci konseyinin düzenlediği etkinliğin konusu da konuğu da son derece kıymetli. Meseleye siz sahip çıkın, etkinlikler sizin bilgi ihtiyacınız doğrultusunda olsun istiyoruz. Üniversitenin değer üretmesi açısından bu tür buluşmaların sayılarının artması çok önemli. Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir bu sıkıntı ile boğuşuyor. Bu sıkıntının çeşitli senaryoları, oyun yazıcıları ve tarafları vardır. İlk defa bir umut doğdu. Bu umut, bu toprağın çocuklarının yeşerttiği bir umuttur. Hiçbir evi diğer eve düşman kılmadan, kardeşlik hukukumuzu hatırlayarak, aynı inancın aynı kültürün evlatları olarak biz kavgayı değil barışı seçmeliyiz. Bu topraklara yakışanın barış olduğunu ispatlamak üzere büyük bir sürecin içindeyiz. Bu barış sürecinin en kuvvetli yanı ise sürece bu toprağın evlatlarının sahip çıkmasıdır. Her tür provokasyona da açıktır bu süreç. Barış içinde kardeşçe, bu ülkenin Anadolu’nun yükselişinin önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması gerek. Bir çakıl taşının yerini değiştirmeden, sadece bulunduğumuz coğrafyanın değil bize sempati duyan, inanç sınırlarımız, kültür sınırlarımız, tarih sınırlarımız, ekonomik sınırlarımız, ticari sınırlarımızla bu yükseliş Anadolu’nun bundan sonrası için geleceğinin parlak olacağının, aydınlık olacağının müjdesidir. Çözüm bir çözülmeyi getirmeden gerçekleşmelidir. Bu söyleşinin düzenlenmesinde emeği geçen başta öğrenci konseyi başkanı Akın Terzioğlu olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum.

Söyleşinin konuğu Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt konuşmasına Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde olmaktan mutlu duyduğunu belirterek şunları söyledi: İçinizde muhtemelen çok değişik siyasi görüşleri olanlar vardır. Birbirimizi dinlemeyi, anlamayı öğrenmeye çalışmazsak, bizim kavgalarınız üzerinden bizi yönetmeye çalışacaklardır. Öğrenciliğimden bu yana edindiğim en büyük tecrübe budur ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Abdurrahman Kurt konuşmasını Ali Şeriati’nin “Medeniyet ve Modernizm” adlı kitabından alıntılar yaparak şöyle sürdürdü: “Ne bizi bilen ne de bizim bildiğimiz insanlara karşı savaşlara sürüklediler bizi. Bir düşünüre göre bir savaş, birbirlerini tanımayan fakat birbirlerini çok iyi tanıyan insanlar adına iki gurubun yaptığı harplerdir.”

Kurt, tarih boyu hiçbir şeyin değişmediğinin altını çizerek konuşmasına devam etti ve ‘çözüm süreci’ kapsamında Akil Adamlar Heyetinde Anadolu’yu gezilerinde halk ile sohbetlerini anlattı. Söyleşi daha sonrasında da öğrencilerin yoğun sorularıyla devam etti.

Söyleşinin sonunda Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt’a Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş ve Öğrenci Konseyi Başkanı Akın Terzioğlu tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.