EN
Anasayfa / Haberler
DÜNYA LABORATUVAR TEKNİKERLERİ GÜNÜ...

Dünya Laboratuvar Tekniker ve Teknisyenleri Günü kapsamında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Süheyla YAZICIOĞLU ve 2. sınıf öğrencileri tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen “SAĞLIK İÇİN TIBBİ LABORATUVAR” konulu etkinliğimiz, 30 Nisan Perşembe günü, 11:00-13:00 saatleri arasında üniversitemizde gerçekleştirilmiştir.

Arel Üniversitesi SHMYO ve Plato MYO Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği Programı öğretim elemanı ve öğrencileri de etkinliğimize davet edilmiş ve konuk olarak katılmışlardır.

Panel programı konuşmacı konuklarımız ise Biruni Laboratuvarı Kalite ve Planlama Müdürü Bilge TURHAN, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı Tıbbi Teknikeri Adem AYYILDIZ, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi S.H.M.Y.O. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı Öğretim Görevlisi Uzm. Perihan EREN BANA’dır.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu konferans salonunda gerçekleştirilen “SAĞLIK İÇİN TIBBİ LABORATUVAR” konulu panel programının açılış konuşması rektörümüz sayın Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü GÜNDÜZ tarafından yapılmıştır.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü sayın Doç. Dr. Ömer BENDER konuşmasında, tıbbi laboratuvarların ve laboratuvar çalışanlarının önemini, tıbbi tanı ve tedavide temel belirleyici unsurun laboratuvar bulgularının oluşturduğunu söylemiştir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğretim üyesi, Dr. Öğr. Üyesi Süheyla YAZICIOĞLU ise hastalık ve sağlıkta tıbbi laboratuvarın önemini, insan sağlığının sürekliliğiyle ilgili araştırmaları, hastalıkların nelerden kaynaklandığını ve bunların üzerindeki en önemli bilgilerin ise tıbbı laboratuvar tanısı olduğuna vurgu yapmıştır.

Panelin moderatörlüğünü değerli katkıları ile Prof. Dr. Yıldız Tümerdem yapmıştır.

Bilge TURHAN, laboratuvar hizmetlerinde kaliteyi, “ Tıbbi Laboratuvarda Kalite ve Akreditasyon ” için yapılan çalışmaları ve önemini anlatmıştır.

Adem AYYILDIZ, “ Tıbbi Laboratuvar Teknikerinin sorumlulukları ve özlük hakları ” konulu sunumu ile, laboratuvarlarda tıbbi tekniker istihdamı, kamu ve özel laboratuvarlarda çalışmak için gereken donanım ve spesifik konularda öğrencilere kendilerini geliştirmeleri için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermiştir.

Perihan Eren BANA ise “Tıbbi Laboratuvar Teknikeri’nden Öğretim Görevlisi’ne ” konulu sunumu ile, mezunların neler yapmaları gerektiğine dikkat çekerek, kendi deneyimlerini ve kariyer gelişimini paylaşarak öğrencilerin kendilerine hedef koymalarını istemiştir.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi S.H.M.Y.O. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü 2. sınıf öğrencisi Lütfi COŞKUN , “Öğrenci Gözü ile Tıbbi Laboratuvar Teknikeri” başlıklı sunumuyla meslekleri ile ilgili düşüncelerini anlatmıştır.

Panelin sonunda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Kutup Ata TUNCER ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü 2.sınıf Öğrencisi Şahika ÖZGÜR tarafından sunulan Müzik Dinletisi, Koro ve skeçleri ile dinletiyi renklendiren Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü 2. sınıf Öğrencileri salondaki dinleyicilere keyifli anlar yaşatmıştır. Konuşmacı ve davetli olarak katılan konuklara teşekkür belgeleri ve buket takdim edilmiştir.