EN
Anasayfa / Öğrenci
Sağlık Hizmetleri

Acil Sağlık Müdahalesi Prosedürü

Bu doküman, T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları için olası acil sağlık sorunlarında izlenmesi gereken yolu belirlemek amacıyla oluşturulmuştur. Acil sağlık müdahalesine ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz öğrenci/çalışan için aşağıdaki akışı izlemeniz gerekmektedir:

-0533 697 42 26 No’lu (Dahili: 2121) telefondan Üniversitemizin revir görevlisi Hemşire Sayın Aynur Şahin aranır. Öğrencinin/çalışanın genel durumu ve nerede olduğu (bina, kat ve derslik/oda, gibi) konusunda kısa ve net bilgi verilir.

-Yukarıda yazılı telefon numaralarına ulaşılamaması halinde, 444 50 01’den santrale bağlanılarak acil sağlık müdahalesi gerektiği belirtilir. Santral görevlisinin hemşireye ve/veya güvenlik birimine ulaşması istenir.

-Alınan bilgiler doğrultusunda revir görevlisi ilk müdahaleyi yapmak için gelir. Müdahaleden önce (hastanın revirde gözetim altında tutulması gerekebileceği için) revir görevlisi tarafından güvenlik biriminden tekerlekli sandalye talebi yapılır.

-Öncelikle kurumumuzun doktoru olmak üzere gerektiğinde kurumumuzda görev yapmakta olan hekimlerimize revir görevlisi tarafından bilgi verilerek hastayı muayene etmesi istenir. Hekimin tavsiyesi üzerine hasta gözetim altında tutulur veya hastaneye sevk edilir.

-Revir görevlisi öğrencinin/çalışanın ailesini durumdan haberdar eder.

-Hastanın 112 ile sevk edilmesi gerektiğinde revir görevlisi tarafından Destek Hizmetler Birimi aranarak yanında bir güvenlik görevlisinin bulunması sağlanır. Yakınları hastaya ulaşıncaya kadar güvenlik görevlisi hastanın yanından ayrılmaz.

-Adli bir durum söz konusu olduğunda revir görevlisi tarafından Adli Tıp Bölümü’nden bilgi alınarak prosedüre uygun şekilde süreç yürütülmelidir.

-Gerektiğinde revir görevlisi hastayı daha sonraki süreçte destek almak üzere Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Birimi’ne yönlendirmelidir.

-Yapılan bütün müdahaleler ve gözlemler revir görevlisi tarafından kayıt altına alınır.