Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / MYO
Program Hakkında
Turizm ve Otel İşletmeciliği iki yıl süreyle lise mezunlarına yönelik olarak mesleki eğitim veren bir programdır. Amaç; turizm sektöründe hizmet üretim süreçlerinde görev alabilecek ve yönetime yardımcı olabilecek veya kendi adına işyeri açıp çalıştırabilecek nitelikli ara insan gücünü yetiştirmektir.

Turizm sektörü; sürekli büyüyen ve istihdam alanı yaratan sektör konumunda olduğundan dolayı, günümüzde daha çok tercih edilen turizm bilişim sistemlerine ve yabancı dile hakim, nitelikli, eğitilmiş insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Program, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı destinasyonlarında sürekli gelişme sürecinde olan otelcilik sektörünün ihtiyacı olan kalifiye, insan ilişkilerinde kuvvetli, pazarlama konularına hakim en az iki yabancı dil bilen personel yetiştirerek sektöre faydalı olmayı amaçlamaktadır.

Öğrenciler iki yıl boyunca Turizm ve Otel İşletmeciliği alan derslerinin teorik kısmını okulda, uygulama kısmını ise farklı turizm işletmeleriyle imzalanan işbirliği protokolleri sayesinde uluslararası zincir otellerin farklı bölümlerinde gerçekleştirmektedir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans Programından başarıyla mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Konaklama İşletmeciliği, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği, Otel Yöneticiliği, Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Turizm ve Otelcilik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 

Öğr. Gör. Hüseyin ALTINEL

Program Başkanı