Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Programın amacı; Kulak Burun Boğaz uzman doktorları tarafından belirlenen hastalara, işitme ölçümü ile ilgili ekipmanı kullanarak öngörülen gerekli testleri uygulayan ve işitme cihazlarının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olan, işitme kaybı ve denge bozukluğu hastalarının tanısı konusunda bilimsel yöntemleri bilen ve kullanabilen, işitme düzeylerinin belirlenmesi ve kaliteli bir işitme sağlanabilmesi için hastalara işitme ve denge testlerini uygulayabilen sağlık personeli yetiştirmektir.

Mesleki bilgi ve becerilere sahip olmaları amacı ile yürütülen bu eğitimle birlikte özel ve resmi sağlık kurumlarında ekip içerisinde uyumlu çalışabilme, etkin sözel iletişim kurabilme, sorunları fark edebilme ve çözüm üretme becerisini kazandırma da amaçlanmaktadır.

Kontenjanlar:

Odyometri programının eğitim dili Türkçe’ dir. Örgün eğitim vermektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 60 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Odyometri programına, öncelikli Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ortaöğretim Başarı Puanı’ na (OÖP) göre Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki Sağlık Meslek Liselerinin bazı bölümlerinden sınavsız geçiş tercih eden öğrenciler yerleştirilmektedir. Bununla birlikte kontenjanın açık kalması durumunda YGS-1 puan türü sonucuna göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirilme ile öğrenci alınmaktadır.

Verilen Derece:

Odyometri programını bitiren öğrenciler ön lisans derecesine sahip olup, “Odyometrist” ünvanı ile Sağlık Teknikeri statüsünde görev yaparlar.

Çalışma Alanları:

Bu programdan mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, üniversite hastanelerinde, sağlık hizmeti veren özel veya kamu işletmelerinde, işitme engelliler okulları ve benzer kuruluşlarda iş imkânı bulabilmekte ayrıca işitme cihazı firmalarında çalışabilmektedir.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

* Acil Yardım ve Afet Yönetimi

* Fizik

* Fizik Mühendisliği

* Odyoloji

* Optik ve Akustik Mühendisliği

* Özel Eğitim Öğretmenliği

* Sağlık Yönetimi

 

Öğr. Gör. Fulya KAHVECİOĞLU ÇETİN

Program Başkanı