Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında
1. Program Hakkında

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi “Vatan Sağlık ve Eğitim Vakfı” (VASEV) tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı üniversitenin kuruluşundan itibaren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu” kapsamında eğitim-öğretim hizmetini sürdürmektedir. Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı'nın amacı; çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, insan onuruna ve etik değerlere önem veren, araştırma, iletişim ve sorun çözme yeteneği gelişmiş, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, yenilikleri takip ederek uygulamalarına yansıtabilen, sadece çocuğa değil, aileye yönelik programlar düzenleyerek doğru yönlendirmelerde bulunan nitelikli çocuk gelişimi meslek elemanı yetiştirmektir. Programın eğitim süresi dört yarıyıldır (staj süresi dahildir).

2. Kontenjanlar

Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı’nın eğitim dili Türkçe’ dir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 35'tr.

3. Kayıt Kabul Koşulları

Çocuk Gelişimi Ön lisans Programına; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Öğrenciler; Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde, kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmeleri halinde programa kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

4. Verilen Derece

Çocuk Gelişimi Programı, ön lisans (5.düzey) düzeyinde öğrenim vermektedir. Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, ön lisana diploması almaya hak kazanırlar. Mezunlar, Çocuk Gelişimcisi unvanı alırlar.

5. İş Olanakları

Çocuk Gelişimi Önlisans Programı'nı başarı ile tamamlayan mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin çocuk kliniklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlarda istihdam edilebilme olanağına sahip olurlar.

6. Bir Üst Öğrenime Geçiş

Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Çocuk Gelişimi lisans programına geçiş yapabilirler.

6. Dikey Geçiş Olanakları

Çocuk Gelişimi Önlisans Programı'ndan mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açık öğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir. Bu programdan mezun olan öğrencilerin, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, 2020 Meslek Yüksekokulları İle Açık öğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu ’na göre; aşağıda verilen lisans programlarına geçiş yapabilirler.

1. Çocuk Gelişimi

2. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

3. Okul Öncesi Öğretmenliği

4. Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri

5. Özel Eğitim Öğretmenliği

6. Sağlık Yönetimi

7. Sosyal Hizmet

 

Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Acar Çiftçi

Bölüm/Program Başkanı