Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / MYO
Program Hakkında

Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık elemanı yetiştirerek iş verimini artırıcı ve istihdam yaratıcı bir görev üslenmiş durumdadır. Mezunlarımız kamu ve özel sektördeki bankalarda, sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde ve bazı kurumsal şirketlerin finans departmanında da çalışabilecek nitelikte ve donanımda yetişmektedir.

Bankacılık sektörünün büyümesi ve küreselleşmesi, bu sektörde uzmanlaşmış ve disiplinler arası eğitim veren programların geliştirilmesi gereğini doğurmuştur. İşte Bankacılık ve Sigortacılık Programı da iktisat ve işletme bilimlerinin disiplinlerini temel alan, bankacılık ve sigortacılık sektörünün gerektirdiği uzmanlık konularını içeren bir programdır.

Bankacılık ve Sigortacılık programından mezun olan öğrencilerimiz, ticari bankalarda ve sigorta şirketlerinde görev alabilecekleri gibi, kendi sigorta şirketlerini kurarak piyasada bağımsız olarak da çalışabilmektedir. Bunun yanında mezunlarımız sermaye piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerde yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği vb. pozisyonlarda da çalışabilmektedir.

Bankacılık ve Sigortacılık önlisans programından mezun olan öğrenciler ÖSYM’ nin her yıl düzenlediği DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ile aşağıdaki 4 yıllık(lisans) bölümlere dikey geçiş yapabilirler: Aktüerya, Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık , Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası , Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik,Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman.

 

Öğr. Gör. Ardahan YAMANDAĞ

Program Başkanı