EN
Anasayfa / Duyurular
Geri Dönüşüme Kadın Eli Değdi…
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi çerçevesinde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi`ndeki kadınların eğitim programı dersine katıldı.

Çevre bilincini arttırmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakabilmek için Zeytinburnu Belediyesi koordinasyonunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlanan projede kadınlara İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde eğitim verilmeye başlandı.

İlk eğitim programına; Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da katıldı.

İki etaptan oluşan “Evlerden Evrene Çevre Bilinci” projesi, ilk etapta 20 gönüllü kadın 1 hafta süreyle eğitim alacak. İkinci etapta eğitim alan bu 20 gönüllü kadın 2 sene boyunca Zeytinburnu’nda eğitimler vererek 5 bin kadına ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlere kayıt olmak isteyen kadınlar Zeytinburnu’ndaki neredeyse her okulda bulunan iletişim koordinatörüne başvurabilecek. Eğitimler, Haziran 2016’ya kadar devam edecek. Projede “En Çevreci Kadın Yarışması”nda, çevreci kültürün oluşması ve enerji tasarrufu konusunda en fazla fayda sağlayan kadınlar, “En Dönüştürücü Kadın Yarışması”nda geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış sanat eseri arasından en başarılı olanlar ödüllendirilecek. Ödüller arasında Akdeniz ve Ege turundan, çeşitli tatillere kadar birçok seçenek bulunuyor.

Burada olan birçok kadının bu program sayesinde üniversite ortamına girdiğinin altını çizen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ‘‘Çevre bilincini geliştirme, ayrışım, geri dönüşüm ve tasarruf konuları ile ilgili evlerde bir seferberlik başlatmanın gayreti içerisindeyiz. Türkiye’de planlı yapılaşma olmadığı için atıkları kaynağında ayrıştırmak gerçekten fiziki zorluklar ile karşı karşıya bırakıyor bizi. Evde hanımefendiler ayrışım yapıyor, kısmen beylerde yapıyor diyelim. Geri dönüşüm için atıkları ayrı kaplara koyuyor, bunların ayrı olarak toplanmaları çok zor. Biz belediye olarak son iki yılda bu ayrıştırılan atıkların satımıyla 750 bin lira kadar gelir elde etmiştik. Beş bin ev hanımına bu geri dönüşüm bilincini aşılamak istedik. Ben kadının elinin değdiği işin güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Kullanılan içme sularının nasıl insan sağlığına zarar verdiğini İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz şu sözlerle açıkladı: “Gündüz evlerde kullandığımız çeşme suları bazen sert oluyor, bunun yumuşatılması için apartmanlarda yumuşatıcı sistemler kullanılıyor. Bizlerde bu kullandığımız su ne kadar yumuşak olursa o kadar iyi olduğunu söylüyoruz, hâlbuki değil yanılıyoruz. Çok yumuşak bir su ile elinizi sabunladığınız zaman sabun gitmiyor. Ancak çok uzun sure durulandığı zaman sabun gidiyor elinizden. Sonuçta temizleniyor ama elimizin duruladığımızı anlıyoruz, bir hissi var ama bulaşık makinesinin yok.

Yumuşak su ile yıkanan çamaşırların ve kıyafetlerin üzerinde kullandığımız temizlik malzemelerin kimyasalları kalıyor. Yumuşatılmış su ile makinede bu kimyasalları atmanız mümkün değil. Apartmanımızın veya sitemizin suyunu arıtıyorsak buna dikkat edelim. Mide kanserleri ve bağırsak kanserleri bize bu şekilde etki ediyor.”