EN
Anasayfa / Duyurular
12-13 Haziran 2014 Adli Hemşirelik: Dünü, Bugünü ve Yarını Çalıştayı...


Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü katkıları ile düzenlenen Adli Hemşirelik Çalıştayı 12-13 Haziran 2014 tarihlerinde Alev Ofluoğlu Konferans Salonu`nda gerçekleşecektir. TÜBİTAK tarafından desteklenen çalıştayın konuşmacıları arasında, alanın kurucusu Virginia Lynch de yer almaktadır.

Çalıştay programının ayrıntılarını görmek için tıklayınız

Çalıştayın Amacı

Şiddet, istismar veya ihmal ağır travma nedenleridir. Mağdurların acılarına destek verecek olanlar ise hemşirelerdir. Dünyada bu konuda uzmanlaşanlar adli hemşire unvanını alıyor. Ülkemizde henüz alamıyor. Ancak biliniyor ki adalet mekanizması ile doğru bağlantıyı sağlayabilecek ve adli delillerin korunmasını sağlayacak olan bu konuda eğitimli hemşirelerdir. Bir tecavüz sonrası tıbbi müdahale sırasında doktorun yanında delilleri toplamayı bilen bir hemşire varsa, daha sonra tecavüz failini bulabiliriz. Deliller uçup giderse olguyu aydınlatmak mümkün olamaz. ABD Başkan yardımcısı Joseph Biden ‘Adli Hemşireler hukuk ile tıp arasındaki boşluğu dolduran bir rol üstlenmişlerdir. Her acil ünitesinde bulunmaları şarttır’ diyor. Bizler henüz diyemiyoruz. Diyebilmeliyiz. Diyebilmek için farkındalık çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor. Neden adli hemşire olmalı? Neye yarayacak? gibi sorulara cevap verebilmemiz gerekiyor. Bu amaçla ABD den adli hemşirelik disiplininin kurucusu Virginia Lynch’i aramıza aldık ve konuyu her yönü ile incelemeye karar verdik. Polisten hukukçuya, adli tıp uzmanından olay yeri inceleme uzmanına kadar her disiplin, kendi açısından ne yapıldığını ve beklentilerin neler olduğunu tartışacak. Türkiyede ilk uygulamayı hayata geçiren Prof. Dr. Sevil Atasoy ve ülkemizdeki ilk ve tek adli hemşire Doç. Dr. Mira Gökdoğan bizlere durumu özetleyecek. Yeni Yüzyıl Üniversitesi bünyesi içinde düzenlenen Adli Hemşirelik çalıştayı

Akademik girişimimizin disipline yararlı olacağını umut ediyoruz.Katkıları İle


Hedef Kitle

Çalıştaya akademisyenler, hemşireler, hemşirelik öğrencileri, adli bilimciler, adalet sistemi çalışanları, ve kendini ilgili olarak değerlendiren herkes kabul edilmektedir.

Katılımcılardan beklenen ön koşullar

Katılımcılarda herhangi bir ön koşul aranmamaktadır.

Program

Çalıştay programının ayrıntılarını görmek için tıklayınız

Katılım Ücreti

Akademik Personel: 100 TL Öğrenci: 50 TL Misafir: 100 TL

Banka Bilgileri:

Banka Adı : Asya Katılım Bankası

Şube : Fındıkzade Şubesi

Iban : TR36 0020 8001 9802 7196 5300 54

Açıklama : İsim Soyisim öncelikli olarak