EN
Anasayfa / Duyurular
YYU’da 14 Mart Tıp Bayramı ve Beyaz Önlük Giyme Coşkusu...


Yeni Yüzyıl Üniversitesi 14 Mart Tıp Bayramı’nı düzenlediği bir konferans ile kutladı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ekrem Çalkılıç, Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Erol Düren, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Mercan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Tıp Bayramının öneminden bahsetti. Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Vehbi Alpman’ın moderatörlüğünü yaptığı konferansta, Yrd. Doç. Dr. Ayten Arıkan “14 Mart’ın Tarihçesi”ni, Prof. Dr. Selçuk Mercan “Tıp Etiği ve Mesleki Öğretiler”i, Prof. Dr. Demir Tiryaki ise “İhtiyarlamadan Yaşlanmak” konularını dinleyenlerle paylaştı.

Tıp bayramının önemine değinen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Bugün 14 Mart’ı kutluyoruz. Hiç kuşkunuz olmasın tıp mesleğinin perspektifte çok ayrı bir yanı var. İnsanlık tarihi kadar eski bir mesleğin mensuplarıyız. Bu meslekte duygu yüklü olmanın yanı sıra bilgi ve beceri ile donanmış olmak da büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Tıp etiği ve mesleği öğretileri konusunda sunum yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Mercan, “Son günlerde yaşadığımız acı olaylar yüreğimizi kanatmıştır. Türkiye’nin hekimleri her şartta yani ‘Hasta düşman bile olsa, tedavi et’ ilkesinden ayrılmayarak bu zor şartlarda çok iyi bir sınav verdi. Dolayısıyla mensup olduğum bu aileye katılacak sevgili öğrencilerimizin aynı anlayışla yollarına devam etmelerini diliyorum” dedi.

Hekimlik öğrenimi bu mesleğe girdiğimiz zaman başlar diyen Prof. Dr. Selçuk Mercan bir hekimde bulunması gereken özellikleri şöyle sıraladı: “Hekimlik bir gönül işidir. Bir hekimde öncelikle insan sevgisi olmalı. Ayrıca hekimin aklının ve vicdanının hür olması ve baskı altında hareket etmemesi gerekir. Yani karakteri sağlam olmalıdır. Bilgili, birikimli ve donanımlı bir hekimin tek amacı, insanları sevmek ve onlara yardım etmek olmalıdır. Hekimlik öğrenimi bu mesleğe girdiğimiz zaman başlar ve ölünceye kadar da devam eder. Biz hekimler, hasta olduğumuzda bize nasıl davranılmasını istiyorsak, hastalarımıza öyle davranmalıyız.”

Konferansın ardından Tıp Fakültesi’nin geleneksel hale getirdiği Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi. Öğrenciler tek tek sahneye çıkarak bembeyaz önlüklerini hocalarının ellerinden alarak giydiler. Tören sonunda da 1. Sınıf öğrencileri hocalarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.