EN
Anasayfa / Haberler
ORGAN, DOKU VE KEMİK İLİĞİ NAKLİ...

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun “Organ, Doku ve Kemik İliği Nakli” bilincini ve farkındalığını arttırmak için düzenlediği panel, Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Panele, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasında Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şunları söyledi: Bilgi bilince dönüşünce anlamlanır. Üniversitelerin bilimsel boyutlarının önemi kadar toplumsal boyutlarının da önemi vardır. Üniversiteler; değer üretir, yayar ve takipçisi olur. Bu tür sosyal sorumluluk projeleri toplumun sorumluluk bilincinin artmasını hedefler.

Panelin ilk konuğu İstanbul Üniversitesi Kemik İliği Bankası HLA Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Çiğdem Kekik Çınar konuşmasında, kök hücrenin vücut için ne anlama geldiğini, kemik iliği naklini ve bu nakil için nasıl donör olunabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

İkinci konuk Marmara Üniversitesi Karaciğer Nakil Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Dulundu konuşmasında başta karaciğer nakli olmak üzere organ nakilleri konusunda bilgi verdi. Bağışların çoğalması konusunda toplumu bilinçlendirmenin öneminden söz etti.

İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli İstanbul Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Ali Demir de organ ve doku nâkili konusundaki prosedür, nakil bekleyen hastaların ve donörlerin psikolojilerinden söz etti.

Son konuk da Marmara Üniversitesi öğrencisi KANOPE Birliği Kurucu Başkanı Eren Erdoğan; kan ve organ bağışı odaklı toplumu bilinçlendirme amaçlı kurulmuş bir kulüp olan KANOPE’nin çalışmalarından söz etti.

Panelin sonunda konuk konuşmacılara plaket verildi. Daha sonrasında da katılımcılardan bağış yapmak isteyenler organlarını bağışladı.