EN
Anasayfa / Haberler
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Bayramı'nı Kutladı...

14 Mart Tıp Bayramı üniversitemiz Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene, Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak söz alarak özetle; “Bugün 14 Mart’ı kutluyoruz. İnsanlık tarihi kadar eski bir mesleğin mensupları olan bizler bugünün anlamını ve önemini tartışırken kendi öz eleştirimizi ön plana çıkartmalıyız. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde mesleğimizde nereden nereye geldiğimizi, hangi akademik uygulamaların içinde olduğumuzu, kazanımlarımız eksiklerimiz, eğitimdeki başarılarımızı hepsinden öte etik değerlere verdiğimiz önemle nerede olduğumuzu konuşmalıyız. Ülkemize özgü dünyada benzeri olmayan bir gündür. Artık bir güne sığmayan bir haftaya yayılan ve meslek kuruluşlarımızın kamuoyuna taşıdığı gündemiyle çok özel bir kutlamadır” dedi.

Konferansta Uzman Dr. Osman Altuner Akalın 14 Mart’ın tarihçesi hakkında bilgi verdi. Dr. Akalın, III. Selim zamanında Tıphane-i Amire, Cerahhane-i Amire’nin kurularak 14 Mart 1827’de tıp eğitimine başladığını ve 14 Mart 1919’da tıbbiye 3. Sınıf öğrencilerinin işgal kuvvetlerine direnişinin de bayram olarak kabul edildiğini söyledi.

İkinci konuk konuşmacı İstanbul Üniversitesi, Emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Orhan Arıoğul oldu. Prof. Dr. Orhan Arıoğul da 14 Mart Tıp Bayramı’nın anlam ve önemini bir kez daha vurgulayarak tarihsel süreçte tıptaki uygulamaların nasıl geliştiğini, günümüzde kullanılmaya başlanan gen mühendisliği ve kök hücre araştırmalarının geleceğinden söz etti. Arıoğul’un büyük ilgi gören konuşmasıyla tören sona erdi.