EN
Anasayfa / Haberler
“İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri”nin İlk Toplantısı Yapıldı...

“Uzman mı, Mühendis mi?”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü bilimsel çalışmaların ışığında, uzun soluklu bir etkinliğe imza attı. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Esin Tümer’in koordinasyonunda gerçekleştirilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri”nde her ayın üçüncü haftası farklı bir konuda, uzmanlar bir araya geliyor, ülkemiz için en önemli konulardan biri olan İş Sağlığı ve Güvenliği Disiplini üniversite platformunda tartışılıyor.

Üniversitemizin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ilki düzenlen “İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri” programında “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Eğitim Nasıl Olmalı? Uzman mı, Mühendis mi?” konuları ele alındı.

Moderatörlüğünü, Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Esin Tümer’in yaptığı programda ilk konuşmacı Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yılmaz oldu. Programın açılışında hem Tümer, hem de Yılmaz, üniversitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünü kuran, Türkiye’de bu alanın duayeni sayılan ve geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Prof. Dr. Hilmi Sabuncu’yu saygıyla andı.

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yılmaz, ülkemizde uzun süredir İş Sağlığı ve Güvenliği konusunun gündemde olduğunu ancak son yıllarda daha da fazla konuşulduğuna dikkat çekerek, üniversitelerin üzerlerine düşen görevde pasif kaldıklarının altını çizdi. Yılmaz, İş Sağlığı ve Güvenliği kanunlarının acele ile çıkartıldığı için bazı eksikliklerinin bulunduğunu üniversitelerin bu konuya eğilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, salondaki gençlere de, İş Sağlığı ve Güvenliği mesleğinin sevilerek yapılabileceğini sevmeden yapılmasının çok zor olduğunu anlattı.

İnşaat ve Maden Mühendisi Uzman Yücel Karakuş, uzman mı mühendis mi tartışmasına elbette mühendis diyerek başlayan konuşmasında İş Sağlığı ve Güvenliği alanında kısa dönemli pansuman çözümler üretildiğine vurgu yaptı.

Program sonunda Dr. Öğr. Üyesi Esin Tümer, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında bilimsel donanımı yüksek bireyler yetiştirmek hedefi ile dört yıllık Lisans ve şuanda ülke genelinde en fazla çeşitliliğe sahip bilimsel tez çalışmaları ile Lisans Üstü eğitim veren üniversitemizin, bu alanda etkin bir rol üstlendiğini dile getirdi.