EN
Anasayfa / Haberler
Çanakkale Zaferi’nin 100.Yılında Şehitlerimizi Andık...

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü üniversitemizde düzenlenen etkinliklerle şehitlerimiz rahmet ve şükranla yad edildi. Anma töreninin ilk yarısında, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan, Çanakkale Zaferi’ne ilişkin bir sunum yaptı. Öğlenden sonra da Çanakkale Zaferi’ni konu alan “Çanakkale 1915” adlı filmin gösterimi gerçekleştirildi.

Tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez” dedirten ve tarihimizde önemli bir yeri olan Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde duygulu görüntülere sahne olan etkinliklerle kutlandı. Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda sabah saatlerinde gerçekleştirilen konferans başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sonrasında Dr. Öğr. Üyesi Tezcan, Çanakkale Savaşı’nın nedenleri, gidişatı ve sonucu üzerine bilgiler verdi.

Konferans öncesi açış konuşması yapan Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, her 100 yılda bir dünyanın bazı güçler tarafından yeniden şekillendirildiğini ve 1915’in de böyle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Hacısalihoğlu, Anadolu insanının Çanakkale Savaşı sırasında tam bir birlik örneği sergileyerek bağımsızlığına ve bütünlüğüne sahip çıktığını belirtti.

Bilginin bilince dönüştürülmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şunları söyledi:

“100. Yılın özel bir anlamı vardır. Uluslararası sisteme bakacak olursak yüz yılda bir dünya siyasi bir türbülansa giriyor. Daha fazlasını elde etmede doyumsuz, sömürgeci, emperyalist devletlerin diğer ülkelerin haritalarına ilgi duyduğu dönemler yaşanır. Yine öyle bir dönemin içindeyiz. Ortadoğu’da etnik, mezhepsel sorunları ortaya sürerek çelişkileri artırarak milletlerin birliğini, bağlılığını dağıtmaya dayalı bir çabanın içinde olduğu görülmekte. İşte bu yüzden Çanakkale Savaşı bu açıdan çok önemlidir. Bizim sınırlarımız yapay değildir. Bizim sınırlarımız kanla, gözyaşı ile çizilmiştir. Buradan bir millet doğmuştur. Yüreğimizle zihnimizle buluşturan bir zaferdir. Düşmanların da saygı duyduğu bir savaştır. Dünya tarihinde az bulunan zaferdir.

Üniversitelerin de görevi bilgiyi bilince dönüştürmektir ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayabilmesi için millet olma şuuru çok önemlidir.

Bugün, kemikleri kemiklerine karışmış, hiçbir etnik, inanç ve mezhep farkı gözetmeksizin toprak altında koyun koyuna yatan şehitlerimize vefa, şükran borcumuz vardır. Onları rahmet ve minnetle anarken, sahip olduğumuz tarihle gurur duymamız gerektiğine inanıyoruz.”

Daha sonra kürsüye gelen Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan 18 Mart 1915’te gerçekleşen Çanakkale Deniz Savaşı ile 25 Nisan’da başlayan ve 1915 sonuna dek süren kara savaşları konusunda detaylı bilgiler verdi.

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ÖĞLE MENÜSÜNDE, ÇANAKKALE ZAFERİNİN RUHUNU CANLANDIRDI…

Programın öğlenden sonraki bölümünde ise akademisyenler, öğrenciler ve idare kadro öğle menüsünde, Çanakkale Zaferinin ruhunu canlandırmak, Çanakkale’de savaşan gençlerin, askerlerin, bir günlük yemeği olan tuzsuz kırk buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı, ekmek ve sudan oluşan “Ecdad Menüsü” yediler.

İkramı sırasında çalınan Çanakkale konulu türküler duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Biz bu etkinliği 2 yıl önce başlattık. Öğrenci kulüplerinin desteği ile düzenliyoruz. Öğrencilerimizin yaşlarında savaşa gönüllü giden Mehmetçikler neler yaşadılar, nasıl bir duygu hali içindeydiler, göz kırpmadan nasıl cepheye koştular, ölüme gittiler? Onlarla, empati kurabilmek adına bu etkinlik geleneksel hale getirilecek. Yeni Yüzyıl Üniversitesi yemekhanesinde 18 Mart’ta başka yemek çıkmayacak. Önemli dersler, sonuçlar çıkartmak adına bu ruhu canlı tutmak için çeşitli programlarla da destekleyeceğiz.

Haber detay linki;
http://www.iha.com.tr/haber-yuzyil-onceki-canakkale-menusu-universite-yemekhanesinde-448004/

Video detay linki;
http://www.iha.com.tr/video-yuzyil-onceki-canakkale-menusu-universite-yemekhanesinde-54277/