EN
Anasayfa / Haberler
5 BİN EV KADININA ÇEVRE EĞİTİMİ...

Çevre Bakanlığı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zeytinburnu Belediyesi ve ÇEVKO Vakfı’nın ortaklığında gerçekleştirilen 5000 ev kadınına ulaşmayı amaçlayan 'Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi'nin birinci aşamasının sonunda Alev Ofluoğlu Konferans Salonu katılımcılara belgeleri verildi. Törene Zeytinburnu Milli Eğitim Müdürü Sayın Yakup Hayırlıoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Feruz Kutsal, İYYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Sayın Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Sayın H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ile ev kadınları ve yakınları katıldı.

Açılış Konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Gündüz, projede emeği geçen Çevre Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zeytinburnu Belediyesi, ÇEVKO Vakfı ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ndeki herkese teşekkür etti.

Çevre bilincinin öneminden söz eden Prof. Gündüz projenin, 22 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen imza töreniyle hayata geçirildiğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: Zeytinburnu ilçesinde yaşamakta olan 30 çevre koordinatörü ev kadınının seçilmesiyle başlayan süreç çevre koordinatörlerine İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde verilen eğitimlerle devam etmiştir. Eğitimin içeriği çevreyle ilgili konuların yanı sıra yetişkin eğitimi ve eğitim becerileriyle zenginleştirilmiştir. Eğitimler sırasında ÇEVKO Vakfı'ndan da destek alınmıştır. Daha sonra atık tesislerine düzenlenen gezi ile kadınlarımızın konuya duyarlılığının artırılması hedeflemiştir. Çevre koordinatörleri okul, bilgi evi, cami, gibi merkezlerde eğitimler vermektedir. Projede ulaşılan ev kadınlarının sayısı bin 500'ü geçmiştir ve eğitimler sürecektir. Eğitimlerin başladığı Şubat 2015 sonrasındaki her ay için mevcut rakamlara ek olarak ortalama 200 ton ambalaj atığı toplanmıştır. İki yıl devam etmesi planlanan projede toplamda 5 bin ev kadınına ulaşılması hedeflenmektedir.

Törende Dr. Öğr. Üyesi Asuman Karaman “Kadın, Çevre ve Sağlık” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Dr. Filiz Albayrak’ın “Çocuklarda Çevre Bilinci”, Öğr. Gör. Perihan Eren Bana’nın “Geri Dönüşüm ve Enerji Tasarrufu” sunumlarının ardından ev kadınlarına katılım belgesi dağıtıldı.