EN
Anasayfa / Haberler
“USA ACADEMY” KONFERANSI...

USA Department of State, Illinois University, TUİÇ ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü işbirliği ile “USA Academy” konferansında uzman ve uzman adayları 18 Mayıs 2015’de Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ABD tarihi, politikası ve ekonomisi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Konferansa, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY konuk olarak katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU şöyle konuştu: Bizim için keyifli bir buluşmadır, en önemli yanı da tamamen sizin girişiminiz ve sizin davetiniz ile gerçekleşmiş olmasıdır. Üniversiteyi üniversite yapan iki farklı paydaşın kurduğu kuvvetli ilişkidir. Bu hoca ile öğrenci ilişkisidir. Dünyanın neresinde olursanız olun bu ilişkinin kalitesi o diplomaya verilen değerdir, katkı ve kıymettir. 14 haftalık akademik takvim, başarılabilecek zaman dilimi değildir. Rektörlük olarak, sizin de çabalarınızla 14 haftanın derinleşmesi ve zenginleşmesi için bu tür etkinlikleri destekliyoruz. Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları’na (TUİÇ) çok teşekkür ediyorum. Bizden gelen daveti kırmayıp gelen Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY’e şükranlarımı arz ediyorum.

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası sistem nereye gidiyor? Uluslararası sistem bugün soğuk savaş dağıldıktan sonra bir türlü belli bir düzene gelmedi. Bu dağınıklığın büyük ölçüde tüm Ortadoğu üzerinde, Suriye’de Irak’ta Libya’da Yemen’de yaşandığını görüyoruz. Bu aslında Körfez Ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren siyasi bir türbülans. Arap Baharı diye tarif edilen aslında Arap halklarının yüzyıllardır biriktirdikleri büyük bir isyanın dışavurumuydu. Konferans, önemli iniş çıkışların yaşandığı bir döneme denk geliyor. O açıdan herkesin her kesimin bu konuda kafa yorarak dünya nereye gidiyor? Dünya gelecek açısından bir barışa mı gidiyor yoksa bu savaş ve şiddet cenderesinden çıkamayacak mı? Sorularına yanıt araması gerekir. Aslında yanıt, Ortadoğu üzerinden verilebilir. Bu sebeple bu konferansın özel bir önemi var.”

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Başkanı (TUİÇ) Halime Gümüş şöyle konuştu: USA Academy Projesi’nin 2. aşamasını gerçekleştireceğiz. İlk aşamasında Amerika tarihi, siyaseti, dış politikası ve ekonomisine yönelik 4 haftalık bir eğitim programı düzenledik.

2. aşamasını gerçekleştirdiğimiz bugün ise Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY hocamızın ve uzman adaylarımızın sunumlarını dinleyeceğiz. 3. aşamasını ABD üzerine çalışma yapan düşünce kuruluşları ve konsolosluk ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. 4. aşaması ise bu konferansta sunulan bildirilerin kitapçık olmasıdır.

Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay’ın açılış konuşmasından sonra aşağıdaki sunumlar gerçekleşti.

ABD’nin Körfez ve İran Politikası- Prof. Dr. Nurşin Güney (Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı)

ABD Dış Politikası –Uğur Eracil (İstanbul Üniversitesi)

ABD Dış Politikasında Soğuk Savaş Dönemi –Enes Koru (İstanbul Üniversitesi)

ABD’de Ermeni Diasporası ve Obama Dönemi ABD-Türkiye İlişkilerine Etkileri-Melek Gedikbaş (İstanbul Üniversitesi)

ABD Tarihi –Deniz İstikbal (İstanbul Üniversitesi)

ABD’de İslamofobi – Ali Emre (Marmara Üniversitesi)

ABD’de Başkanlık Seçim Sistemi-Selim Uysal (Fatih Üniversitesi) sunumlarını gerçekleştirdi.