EN
Anasayfa / Haberler
Üniversitelerarası işbirliği kapsamında Kazakistan’dan yirmi kişilik akademik bir grup İstanbul’a geldi....

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ev sahipliğinde Kazakistan’dan yirmi üniversiteyi temsilen rektör ve rektör yardımcılarından oluşan bir üniversite grubu İstanbul’a geldi. Türkiye’nin Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile çok öteden beri süregelen ilişkilerinde ve eğitim yönünden özellikle öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin iç içe geçmesi açısından yeterli düzeyde olmadığını vurgulayan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Ülkemiz ile Orta Asya Türk Devleri arasındaki ilişkinin gelişmesi açısından üniversitelerin bireysel olarak bu çabanın içerisine girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çabadan hareketle biz de İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak onları İstanbul’a davet ettik. Yirmi üniversiteyi temsilen gelen hoca ve yöneticilerden oluşan grup ile karşılıklı olarak işbirliği yapabileceğimiz alanlar, bunlarla ilgili projeler, araştırma çalışmaları, öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri gibi çalışmalar üzerine konuşuyoruz” dedi.

Bu çalışmaların Batı ile daha önceden yapılıyor olduğunu ama Türkiye’nin ihmal etmemesi gereken büyük bir Asya derinliği ve medeniyet havzası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Onlarla da bu anlamda işbirliğini geliştirerek Doğu ile Batı arasında merkez ülke olan Türkiye’nin bir anlamda bütün bu bilgileri sentezleyen böyle bir kanalın açılmasını diliyoruz. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak bugün ve yarın misafirlerimizi sadece sunumlarla yetinmeyerek, detaylı; eğitimlerimizin, araştırma merkezlerimizin, projelerimizin bizzat içine dahil ederek çok yakın gözlemde bulunmalarını sağlayacağız. Ardından anlaşmalar imzalayarak ve biz de Kazakistan’a giderek temaslarımızı daha da derinleştireceğiz. Bunun sonucunda çok sayıda üniversite ile ve her biriyle ayrı alanlarda olmak üzere geniş bir işbirliği doğacak. Bütün alanlarda karşılıklı projeler ve işbirliği ile bu ilişkileri derinleştirmek istiyoruz. Buradan doğacak bir sinerjinin, birlikte üretilecek bir değerin dünya bilim havuzuna önemli katkılar sunmasını diliyoruz” diye konuştu.

Üniversite grubuyla birlikte Türkiye’ye gelen Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı Atırav Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknik Bilimler Doktoru Zhautikov Bakhyt “İstanbul’a gelerek Türkiye’nin bu güzel Vakıf Üniversitesi’ni ziyaret etmekten çok mutluyuz” dedi.

“İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde çok çeşitli eğitim programları olduğunu görüyoruz” diyen Zhautikov Bakhyt, “Çok iyi laboratuvar ve kliniklerin olduğunu gördük. Kazakistan’da da Türkiye’de olduğu gibi eğitime çok önem veriliyor. Kazakistan’ın bütün yüksekokulları eğitimin gelişimiyle ilgileniyor. Bizim üniversite öğrencileri Avrupa ve Asya devletlerine gidiyorlar. Ama Türkiye bize hem kültür hem jeografik açıdan çok yakın. Bu yüzden bizim için Türkiye ile işbirliği kurmak çok önemli” diye konuştu.