Anasayfa / Akademik / Fakülteler / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Bölüm Hakkında
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü küresel ekonominin ve piyasaların gereksinimleri doğrultusunda talep edilen insan sermayesini yaratmak, geliştirmek ve donatmak amacıyla kurulmuştur. Uluslararası Ticaret Bölümü ders programı, küreselleşen dünya, ulusal ve yerel koşullar, yaşanan iktisadi ve finansal krizler de göz önünde tutularak 21.yüzyılın ihtiyacı olan bilgili, yeni bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi kullanabilen tam donanımlı bireyler yetiştirmek için hazırlanmıştır.

Giderek bütünleşen, büyüyen ve rekabetin yoğunlaştığı bir dünyada uluslar arası ticaret hacmi katlanarak artmaktadır. Uluslararası ekonomik kuruluşların yaptığı araştırmalar ve projeksiyonlar uluslararası mal, hizmet ve insan dolaşımının gelecek 30 yılda daha da fazlalaşacağını belirtmektedir. Avrupa, Asya, Ortadoğu üçgeninin merkezi konumunda olan; ekonomisi, tarihi ve kültürü ile günümüzde bölgenin, gelecekte dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda Türkiye de bu gelişmelerden ve dönüşümlerden etkilenmektedir. Cumhuriyetimiz 100.yılında en büyük on ekonomiden biri olmaya aday. Bu doğrultuda bölüm olarak amacımız dünyayı, ekonomiyi ve ticareti bilen, dünya ile rekabet edebilen, kalifiye insan gücü yetiştirmektir.


MEZUNLARIN ÇALIŞMA ALANLARI

Yukarıda belirlenen esaslar uyarınca planladığımız programımızdan mezun olan öğrencilerimiz aşağıdaki alanlarda istihdam edilme ve kariyer geliştirme olanağı bulacaklardır.
• Yerli ve yabancı özel sektörde firmalarında
• Dış ticaret ve lojistik şirketlerinde
• Kamu kesiminde Hazine, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve ilgili Bakanlıklarda
• Uzmanlık alanları ile ilgili yan alanlar
 

Prof. Dr. Betül TOSUN

Bölüm Başkanı