Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Güzel Sanatlar Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Doç. Dr. Çiğdem Kılıç Türk Tiyatrosunun Tarihi Serüvenini Anlattı

Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Kılıç, Sanat Bilimi ve Festivali Programı bünyesinde "Türk Tiyatrosunun Tarihi Serüveni" başlıklı bir seminer verdi.

21 Mayıs-2 Temmuz arasında devam eden Festival'de Kılıç, Türk tiyatrosunun binlerce yıldır var olan sanat ve gösteri anlayışının, Köy Seyirlik Oyunları, Meddah, Karagöz, Ortaoyunu gibi geleneksel Türk tiyatrosu için büyük değer taşıyan tiyatro oyunlarının öneminden bahsetti. Ayrıca bugün var olan Türk tiyatrosunun temel taşlarının neler olduğu, hangi aşamalardan geçerek tiyatromuzun bugünkü durumuna ulaştığını uzun soluklu bir seminerle katılımcılarla paylaştı.

Yayınlanma Tarihi : 14.6.2022
Doç. Dr. Çiğdem KILIÇ Köçek ve Zenne Kültürünü Anlattı

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem KILIÇ, Viyana Don Juan Archiv ve iTi – International TheatreI Institutevof UNESCO Centra Austria tarafından düzenlenen EUROPE AND EUROPEANS ON THE OTTOMAN / TURKİSH STAGE AND THE ESTABLİSHMENT OF OPERA İN TURKEY FROM THE UNTİL THE MID-20TH CENTRURY adlı sempozyuma aldığı davet üzerine; “Köçeks, Tavşanoğlans and Zennes in Ottoman Performances from the 17th Century to the 19th Century” başlıklı sunumu ile katıldı.

Doç. Dr. Çiğdem KILIÇ, Osmanlı İmparatorluğu döneminde dans kültürünün erkek dansçıların gösterilerinin ve oyunculuğun tarihi gelişimi ve özellikleri ile ilgili bilgiler verdi. Özellikle Köçek ve Zenne kültürü üzerine konuşan Kılıç, Osmanlı İmparatorluğunda performans sanatları üzerine de açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi : 14.6.2022
“Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” İsimli tiyatro Oyunu Sergilendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 4.sınıf öğrencileri, sahneledikleri “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” isimli tiyatro oyunuyla bitirme projelerini tamamladılar.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen gösteriye, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Haldun Taner’in yazdığı ve Yönetmenliğini Öğr. Gör. Şirin Ergüven Hamşioğlu’nun yaptığı oyunun  ışık kumandasında Mehmet Emir İnci, müziğinde ise Tuna Kurtkan yer alırken; oyuncu kadrosunda Ayşe Kement, Ceylin Üstündağ, Damla görmez, Ersin Bağcıoğlu, Eylül Aleyna Pakgüç, Mustafa Çevik, Ozan Özgür Beker, Samet Kerim Akan, Sıdıka Yıldırım, Kaan Eralp, Yasin Yıldız ve Yeşim Türkmen performans sergiledi. Yardımcı oyuncu kadrosunda ise Eyüp Fındık, Canberk Yapıcı, Nebi Sefa İşkur, Segay Zorer ve Hüseyin Can Kaçar yer aldı.

Yayınlanma Tarihi : 2.6.2022
“Fiziksel Tiyatroya Giriş” Atölyelerinin Üçüncüsünü Düzenledi

Sahne Sanatları Bölümü öğrencileriyle “Fiziksel Tiyatroya Giriş” atölyelerinin üçüncüsünü düzenledi

29 Nisan 2022 tarihinde saat 09:00’da 211’de başlayan atölye çalışmasıyla Sahne Sanatları Bölümü 1. sınıf öğrencileri fiziksel tiyatroyla tanıştılar.

Jacques Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisi temel alınarak inşa edilen atölyede öğrenciler “20 Hareket” çalışmalarından “Dalgalanma”, “Sabit Nokta”, “Sopa Çevirme” ve “Çiçek Açma” hareketlerinin yanı sıra “Ağ atma” hareketi üzerinde çalıştı. Artikülasyon ve nötr beden çalışmaları üzerinden sahne mevcudiyetlerini güçlendirmeye yönelik araştırmalar yaptı.

Yapılan doğaçlamalar ile atölye içinde öğrenilen teknikler hem koral çalışmalar hem de bireysel çalışmalar ile oyun alanı içine taşındı. Atölyeyi 3. sınıf öğrencilerinden Canberk Yapıcı ile Sahne Sanatları Bölümü 2021 yılı mezunlarından Ali Küçük asiste etti.

Yayınlanma Tarihi : 29.4.2022
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15