Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Güzel Sanatlar Fakültesi
Bölüm Hakkında

Grafik tasarım gün içinde pek çok alanda karşımıza çıkan önemli bir ihtiyaçtır. Grafik tasarımcılar gazete, dergi ve kitap tasarımlarını üretmenin yanı sıra reklâm, televizyon ve radyo gibi görsel işitsel medya araçlarına da katkı sunarlar. İşimiz, ilaç prospektüslerinden içtiğimiz meyve sularının ambalajlarına, trafik işaretlerinin yalın dilini oluşturmaktan otobüs duraklarında gördüğümüz billboard ilanlarını tasarlamaya dek uzanır. Sosyal medyada kullanıcı deneyimini ön plana alarak araştırmalarını geliştiren grafik tasarımcılar, internet, mobil arayüz tasarımı ve infografik alanında çalışabilirler.

Bölümümüz grafik tasarımın temel ilkelerini bilen, tasarım problemlerini çözen, basım ve yayın alanında yenilenen teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayan yaratıcı grafik tasarımcılar ve sanatçılar yetiştirmek üzere kurulmuştur.

Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Grafik Tasarımı Bölümü Avrupa Kredi Transfer Sistemi ile tanımlanan 240 AKTS’lik bir programdır. Dört yıl lisans eğitimi veren bir birimdir.

Eğitim programımızda Tipografi, Dijital Fotoğraf, Reklâm Grafiği, Ambalaj Tasarımı, Animasyon, Web Tasarımı, İllüstrasyon dersleri uygulamalı olarak verilirken Sanat Yapıtı Analizi, Görsel Disiplinlerde Göstergebilim gibi dersler ise teorik çerçevede yürütülür. Teori ve pratiğin birbirini desteklediği bu bölümde öğrenciler profesyonel yaşama, araştıran ve sorgulayan tasarımcılar olarak hazırlanır.

Bölümümüzde staj zorunluluğu vardır. Üçüncü yılın yaz tatilinde öğrencilerimizin meslekleriyle ilgili bir iş yerinde 30 iş günü uygulama yapmaları ve iş disiplini edinmeleri beklenmektedir.

Öğrencilerimiz ders programlarını takip ederken bir yandan da atölye ve seminerlerle desteklenir. Eğitimleri süresince Galeri Yeni Yüzyıl’da bilgi ve becerilerini sergilemek için teşvik edilir.

Bölümümüzden mezun olan grafik tasarımcılar atölyelerde, matbaalarda, televizyonlarda, yeni medyada, reklâm ajanslarında, basın-yayın sektöründe grafik tasarımcı, sanat yönetmeni, tasarım danışmanı olarak çalışabilirler. Bunların yanında, girişimciliğe ilgi duyup kendi markasını yaratan ve kendi işini kuran mezunlarımız da mevcuttur. Yüksek lisans ya da sanatta yeterlik/doktora eğitimi alarak akademik kariyerlerine devam etmek isteyen öğrencilerimiz bu olanaktan da faydalanabilir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümü özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

 

Prof. Dr. Suat Nazmi ÖZTURNA

Bölüm Başkanı Vekili